Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı - GeziBilen

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

İstiklal Savaşı’nda lojistik faaliyetlerde ülkemizin avantaj sağlamasının yolunu açan en önemli il kuşkusuz Kastamonu olmuştur. Özellikle İnebolu’dan başlayıp Ankara’ya uzanan 340 kilometrelik istiklal yolu hattını korurken şehit düşen ve Türk kadının fedakarlığının en büyük örneklerinden Şehit Şerife Bacı’nın destansı fedakarlığını yaşatır bu anıt… Türkiye'nin en önemli milli kahramanları arasında yer alan Şerife Bacı, İstiklal Savaşı esnasında hayatını kaybetmiştir. Kendisine emanet edilen mühimmatı yaşanan kar fırtınasında dahi korumaya çalışırken canından olan Şerife Hanım ve beraberindeki tüm şehitlere armağan edilmiştir bu anıt… Şerife Bacı, 1921 yılının çetin kış şartlarının yaşandığı Aralık ayında, mermileri ve sırtındaki çocuğunu korumak için cepheye kadar gelip donarak hayatını kaybetmiştir. Prof. Dr. Heykeltıraş Tankut Öktem’in imzasını taşıyan bu anıt, 1985-1990 yılları arasında yapılmış, 30 Temmuz 1990’da açılışı yapılmıştır. İlin en büyük meydanında sergilenen Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı’nın toplam yüksekliği 12 metredir.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı AnıtıAtatürk ve Şehit Şerife Bacı AnıtıAtatürk ve Şehit Şerife Bacı AnıtıAtatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı

Yorumlar

 • muratball
  20.10.2022 06:55

  Oldukça güzel ve gösterişli bir heykel. Bence adına yakışır bir heykel olmuş. Meydanın ortasında bulunuyor. Arkasındaki tarihi taş bina da ayrı bir hava katmış. Daha arkasındaki dağ da güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota