Aşirefendi Hanı

Aşirefendi Hanı

22.02.2021 00:18


Kastamonu şehrinin en büyük simgelerinden biri de hala kullanımda olan hanlarıdır. Bu hanların en çok ziyaret alanı olan Aşirefendi Hanı ise şehrin en gözde alışveriş yerlerinden biridir. Hititlere kadar uzanır Kastamonu tarihi… Binlerce yıllık geçmişinde en uzun süre Türk toprağı olarak kalan yerlerden olan Kastamonu’nun pek çok tarihi yapısı da hala kullanılır. Burada bulunan hanların en bilineni ise Aşirefendi Hanı’dır. Şehirde en çok ziyaretçi alan Nasrullah Camii’nin hemen yanında yer alan han, şehrin merkezinde yüzlerce yıl öncesinden kalma bir alışveriş noktasıdır. Dönemin Dışişleri Bakanı (Reisül Küttap) Hacı Mustafa Efendi tarafından 1748 yılında yapımına başlanan han, bakan ölünce oğlu Aşir Efendi’ce tamamlanır ve Aşirefendi Hanı ismini alır. İlk zamanlar urgan (kalın iplik) ticaretinin yapıldığı han halk arasında Urgan Han olarak anılsa da günümüzde terzisinden kafeteryasına, teşbihçisinden çiçekçisine kadar pek çok dükkanı içerisinde barındırır. Kastamonu’da günlük yaşantının bir parçası olan han, halkın ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşıladığı yerdir. Osmanlı klasik mimari dönemine ait olan yapı şehrin en çok ziyaretçi alan yöresel mekanları arasında da ilk sıradadır.
Aşirefendi HanıAşirefendi HanıAşirefendi HanıAşirefendi Hanı

Yorumlar

 • gunessygz
  09.12.2022 07:04

  Diğer tarihi mekanlar daha turist odaklı iken burası yerlisi için. Dolayısıyla daha otantik. Bir kahvesini içmeden dönmeyin derim.

 • muratball
  20.10.2022 06:53

  Tarihi güzel bir han içinde çay içilecek bir mekan var ama genel yerel halktan amcaların yeri gibi duruyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler