Aşıklı Sultan (Ayağı Yanık) Türbesi - GeziBilen

Aşıklı Sultan (Ayağı Yanık) Türbesi

Aşıklı Sultan (Ayağı Yanık) Türbesi

Halk arasında Yanık Evliya olarak da bilinen Aşıklı Sultan Türbesi Kastamonu’nun Honsalar Mahallesi’nde bulunuyor. Burada bulunan 5 sandukada 1116’da Kastamonu Doğu Roma’dan tekrar alınırken şehit düşen kişiler olduğu tahmin edilmekte. Kitabesi bulunmadığından türbe hakkında pek bilgi de yoktur. İçerisindeki 5 sandukadan birinde Aşıklı Sultan, bir diğerinde Mağripli Mehmet Ağa olduğu bilinir. Diğerlerinde kimin yattığı ise isim olarak bilinmemektedir. 1979’da restore edilen yapının daha sonra etrafındaki yapılar yıkılarak çevre düzenlemesi yapılmıştır. 

Bir rivayete göre bir gün türbede dua eden birinin duası kabul olmaz. Bu kişi bunun üzerinde bir mum alıp türbeye gelir ve burada bir yangın başlatır. Dönemin valisi olan kişi ise türbede yangın olduğunu rüyasında görür ve uyandığında türbeye giderek çıkan yangını söndürülmesi talimatını verir. Yangına erken müdahale edildiğinden yapı ve içeridekiler tamamen kül olmaktan kurtulur. Yaşanan bu olay üzerine Aşıklı Sultan’ın naaşının zarar görmediği farkedilir. Bu yüzden mumyalı bir şekilde gömüldüğü düşünülür ancak öyle değildir. Evliyanın tam olarak çürümeyen bedeninden yalnızca ayakları belli bir döneme kadar ziyaretçilere gösterilse de şuanda bu mümkün değildir.


Görseller: Kastamonu Belediyesi, Rehber37, istenci.com

Aşıklı Sultan (Ayağı Yanık) TürbesiAşıklı Sultan (Ayağı Yanık) Türbesi

Yorumlar

 • Obmz0mhyhyST
  15.02.2024 21:10

  Ben küçükken ayağı görmüştüm sanduka icindeydi

 • gunessygz
  09.12.2022 06:53

  Huzur verici bir yer güzel hikayeler geliyor aklınıza.

 • muratball
  20.10.2022 06:52

  insanı rahatlatan huzura erdiren bir atmosfere sahip, anlatılan rivayetler ve hikayeler orada mezarı bulunan kişileri bir o kadar önemli kılmakta....

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota