Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents Kilisesi

Tigran Honents Kilisesi

Asırlara meydan okuyan dopdolu hazine sandığı Ani Ören Yeri, Türkiye’nin doğusundaki tarihi şehir Kars’ın turizm alanındaki odak noktalarından biri. Şehrin otantik dokusu, yöresel lezzetlerine ek olarak bu bölgede çok sayıda cami, kilise, kervansaray, kale, sur ve daha birçok yapı görülebiliyor. Yakın konumda sıralanan birçok tarihi değerle aynı gün içerinde tanışılabiliyor özetle… İşte Tigran Honents Kilisesi de bu kadim değerlerden biri. 1215 yılına tarihlenen ve oldukça iyi şekilde günümüze ulaşan Tigran Honents Kilisesi, karakteristik ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. Zengin bir tüccar olan Tigran Honents tarafından yaptırılıyor. Haç şeklindeki planında sütunlarla kubbeyi taşıyan iç mekan ve yarım daire şekilli odalar öne çıkıyor. Çatısında hayvan figürleri, iç kısmındaki freskler ve doğu cephesindeki güneş saati diğer öğeleri içerisinde. Nispeten iyi şekildeki Hz. İsa çizimleri ile özellikle yabancı turistlerin yoğun ziyaretine mazhar olan kilise, Kars’ın en önemli tarihi yapıları arasında yer alıyor.

Tigran Honents KilisesiTigran Honents KilisesiTigran Honents KilisesiTigran Honents Kilisesi

Yorumlar

 • samet
  20.06.2022 14:24

  Zamana meydan okuyan bir yer. Kars için büyük kazanım.

 • buseats2
  22.09.2022 07:16

  Günümüze kadar gelmeyi başaran bu yapı, Ani harabelerinin içinde yer alıyor. Ermenistan sınırının karşısında ve ipek yolunun üzerinde bulunuyor. Arpaçay Ermenistan la aramızda sınırlarımızı belirliyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler