Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Namık Kemal Evi

Topçuoğlu Hamamı’nın yakınında yer alan, Kars Kalesi manzaralı bu ev, Türk edebiyatının en usta kalemlerinden birini yetiştirir. Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro eseri “Vatan yahut Silistire”nin yazarı usta kalem Namık Kemal, çok küçük yaşta anne ve babasını kaybeder… 1840 doğumlu olan Kemal, ebeveynlerinin vefatı ardından vali olan dedesiyle bu konakta yaşamaya başlar. 2 sene boyunca Kars Kalesi’nin eşsiz manzarasını izleyerek büyüyen Kemal, 14’üne geldiğinde dedesinin tayini çıkar ve pek çok farklı şehirde geçireceği hayatının ikinci dönüm noktasını yaşar. Türk edebiyatına unutulmaz eserler bırakan Namık Kemal’in büyüdüğü bu konak 2006'da Kars Belediyesi, 2011 yılında ise UNESCO desteğiyle aslına uygun olarak yenilenir. Günümüzde Anadolu kültürünün en güzel değerlerinden olan Aşık atışmaları için bir gösteri merkezi olarak kullanılan konak, Kars’ı görmeye gelenlerin uğrak noktasıdır. Namık Kemal tüm yaşamı boyunca kendini sanata adar. Büyüdüğü ev de onun vefatından yıllar sonra yine sanata adanan bir yapı halinde sanatseverlerin huzuruna çıkar. Özellikle aşık atışmalarına denk gelmek isteyen Kars şehrinin meraklıları da Anadolu’ya özgü bu sanata tanık olmak adına birbirleriyle yarışır.

Namık Kemal EviNamık Kemal EviNamık Kemal EviNamık Kemal Evi

Yorumlar

 • sudekilic
  19.07.2022 07:37

  Aşıkların parkı diyede bir söylenti var kars yöresinin aşıklarının heykellerini görmek isterseniz burayada gidebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler