Menuçehr Camii

Menuçehr Camii

Menuçehr Camii

Selçuklu Devleti’nin Anadolu’daki parmak izlerinden biri olan Menuçehr Camii, Malazgirt Savaşı’ndan eski tarihiyle göz doldurur. Anadolu topraklarına geçmek için büyük uğraşlar veren Alparslan yönetimindeki Selçuklu Devleti ilk olarak Kars’a ayak basar. Bir zamanlar İpek Yolu’nun ticaret merkezi olan Ani şehrine giren Alparslan, fethin ardından şehrin idaresini Şeddatlı Beyliği’ne bırakır. Şeddatlıların ilk beyi Ebul Manuçehr’in idaresinde yaşamaya başlayan halk, o vefat edince oğlu tarafından yönetilmeye başlar. Ani’ye Selçuklu izi bırakmak adına mimari çalışmalara imza atan Ebul Muammeran, camiyi de bu sırada yaptırır. Ani Antik Kenti’nde yer alan caminin ilk olarak minaresi zamana yenik düşer. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde Yıkık Minare ya da Bozminareli Camii olarak adlandırılır. Aslan Kapı ile Kars Kapısı arasındaki yolda kalan yapının yıkılmış hali bile ihtişamlı ve görülmeye değerdir. 11’inci yüzyıldan günümüze kalan Selçuklu miraslarının en önemli dini yapı örneklerinden Menuçehr Camii, şehrin kültür ve din turizmi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Son olarak belirtmek gerekir ki Menuçehr Camii, Anadolu'daki ilk Türk camisi olarak kabul edilir.

Menuçehr CamiiMenuçehr CamiiMenuçehr CamiiMenuçehr Camii

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  23.08.2022 06:13

  Türklerin Anadoluya girdiği yıllara tekabül eden bu yapı Türkler tarafından yapıldığı kesindir diyebililirim. Yapısı itibari ile Selçuklu Mimarisini andırıyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler