Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi - GeziBilen

Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmış Kars’ın en değerli arkeolojik ve etnografik eserlerinin sergilendiği müze, tarih meraklılarına unutulmaz bir deneyim yaşatır. İstasyon mahallesinde 1978 yılında yapılan müze binası, özellikle Ani Antik Kenti’nden çıkartılan tarihi eserlerin sergilenme noktasıdır. Yontma Taş Çağı’ndan Tunç Çağı’na, Urartu döneminden Bizanslılara kadar hemen her medeniyetten izler taşıyan müze, tarih sahnesinde yer alıp ulaşılmayı başarmış tüm oyuncuların gösteri merkezidir. Etnografya bölümünde çeşitliliğiyle dudak uçuklatan kültür ve medeniyetlerin kıyafet örneklerinden yöresel dokuma aletlerine kadar pek çok eser sergilenir. Geniş koleksiyonuyla dikkat çeken müzenin en çok ilgiyi çeken eseri ise Kazım Karabekir Paşa’ya ait olan vagondur. Bu vagon, 13 Ekim 1921 tarihinde Kars Anlaşması’nı yapmak için şehre gelen Rusya generallerinin Paşa’ya hediyesidir. Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi nasıl ki Kars’ın simgelerinden biriyse, bugün içi ilk günkü kullanımına uygun olarak dizayn edilerek sergilenen vagon da müzenin simgesidir.

Kars Arkeoloji ve Etnografya MüzesiKars Arkeoloji ve Etnografya MüzesiKars Arkeoloji ve Etnografya MüzesiKars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota