Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi

Osmanlı-Rus Savaşı (93 Harbi) sırasında karargah olarak da kullanılan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi, Kars’taki sivil mimari tarzının en ihtişamlı örneklerindendir. Bundan tam 143 yıl önce gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Ordu Komutanı olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından yaptırılan bina, Kars şehrinin simgelerinden biridir. Savaş zamanı Paşa tarafından bir süre karargah olarak da kullanılan konak, Osmanlı sivil mimarisinin de en önemlilerindendir. 19’uncu yüzyılın ilk çeyreğinde yapımı tamamlanan konak ilk bakışta güney yönünde yer alan büyük balkonu ile göz doldurur. Oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi, iki katlı müstakil yapısıyla da soyut bir tekillik hissi uyandırır. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi 2001 yılında Kars İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından aslına sadık kalınarak restore edilir. Restorasyonun ardından bir sanat galerisine dönüştürülen yapı, Kars’taki sergilerin vazgeçilmez mekanlarındandır. Şehrin sanat turizmini tetikleyen yapılardan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi, halkın ve turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasındadır.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür EviGazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür EviGazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür EviGazi Ahmet Muhtar Paşa Kültür Evi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler