Defterdarlık Binası

Defterdarlık Binası

22.02.2021 00:18


Kars mimarisinin en güzel yanı Ermeni, Rus ve Osmanlı mimari tarzlarının bir araya gelmesiyle oluşmasıdır. 1800’lü yıllardan günümüze kalan Defterdarlık Binası da Rusların Türkiye’de bıraktığı en güzel mimari eserlerden biridir. Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1877-1878 yıllarında gerçekleşen savaş sonucu Kars şehri Rusların hakimiyetine geçer. Tam 40 yıl boyunca ele geçirdikleri şehrin mimari planlamasını neredeyse baştan aşağı değiştirmek için hummalı bir çalışma sergileyen Ruslar, günümüz Türkiye’sine oldukça ihtişamlı eserler bırakırlar. 1800’lü yılların sonlarına doğru bir tiyatro salonu olarak inşa edilen Defterdarlık Binası, Rusların Baltık mimari tarzındaki en güzel örneklerindendir. Sözü geçen Baltık mimari tarzı 18’inci yüzyılda Hollanda’da başlar. Kısa sürede Ruslar tarafından sevilen ve benimsenen bu tarz, Kars şehrine de uygulanmak istenir. Hollanda’nın en iyi mimar ve mühendisleri getirtilerek yapılan bina, 1980'den sonra restore edilerek Defterdarlık Binası olarak kullanılmaya başlanır. Bugün hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Defterdarlık Binası olan eser gerek mimari güzelliği gerekse görenleri kendine hayran bırakan duruşuyla Kars’ın en gözde yapılarından biridir.

Defterdarlık BinasıDefterdarlık BinasıDefterdarlık BinasıDefterdarlık Binası

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  23.08.2022 06:54

  Onca eser arasında gözden kaçan bir yapi gibi duruyor. Ama Baktik mimarinin en iyi örneklerinden. Rengi ve mimari olarak o kadar zarif duruyor ki Tam bir tarihi eser.

 • samet
  20.06.2022 14:26

  Şehrin en önemli yapıtlarından birisi.👏🏻👏🏻👏🏻

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler