Ani Katedrali

Ani Katedrali

Ani Katedrali

Tarihi 5 bin yıl öncesine uzanan, Orta Çağ’da altın dönemini yaşayan Ani, günümüzde Kars sınırları içerisinde konumlanan kıymetli bir ören yeri. Çok sayıda dini, kültürel, sosyal ve askeri yapının yer aldığı tarihi alanın öne çıkan eserlerden biri ise Ani Katedrali. Günümüze çok iyi şekilde korunarak ulaşmış durumdaki Ani Katedrali, 1001’de Ermeni Kralı’nın Eşi Katranide tarafından yaptırıldı. Dönemin Bizans başkentindeki Ayasofya’nın onarımını üstlenen tanınmış Mimar Tiridat tarafından inşası gerçekleştirildi. Açılışından 65 sene sonra Büyük Selçuklu İmparatorluğu tarafından fethedilen bölgede, ilk Cuma namazı Ani Katedrali’nde kılındı ve bundan sonra da hem fonksiyonu hem de ismi değiştirildi. Artık Fethiye Camii olarak anılacaktı. Zaman içerisinde kubbesi çöken, zarar gören yapı daha sonra terk edildi. Günümüzde çeşitli dönemlerdeki restorasyon çalışmaları ile birlikte Kars’ın en kıymetli turistik yapılarından biri olarak yurt içi ve yurt dışından yoğun şekilde ziyaret ediliyor. Turizme katkı sağlıyor. Dikdörtgen planlı Ani Katedrali, dayanıklılığın artırılması esasıyla alttan üste daralan çok renkli kesme taşları ile dikkat çeker. Gotik öğelere de sahip olduğu görülen yapı, yuvarlak kemerleri, pencere üzerindeki süslemeleri ve çeşitli kabartmaları ile estetik açıdan çarpıcıdır. İç mekanda duvarlarındaki freskler kısmen bozulmuş olsa da tahtta oturan Hz. İsa betimlemesi günümüze iyi durumda ulaşmıştır.

Ani KatedraliAni Katedrali

Yorumlar

 • muratty
  05.07.2022 07:22

  Mimari ve kültürel olarak tam bir başyapıt Yanlız bakıma ihtiyacı var defineciler tarafından talan edilmiş.

 • aysenurgunduzz
  23.08.2022 06:11

  Yülyıllarca değişik kültür ve medeniyetlerin yaşadığı Ani 1064 tarihinde Büyük Selçuklu devleti sultanı Alparslan tarafından 25 gün süren bir Kuşatmayla alınmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler