Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi - GeziBilen

Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Bin yılı aşkın geçmişe sahip Kars sınırları içerisindeki Ani Surları’na yakın konumdaki Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi, şehrin öne çıkan tarihi değerleri arasında bulunuyor. Ermeni Prensi Pahlavuni tarafından 10’uncu yüzyılda bir plato üzerine yaptırılan kilise, konik kubbesinin altındaki sütunlarla desteklenen silindirik tasarımıyla dikkat çekiyor. Nispeten küçük boyutlara sahip olan Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi tek girişe sahip ve her köşesinde, kuvvetli iç mekan aydınlatmasına imkan tanıyan birer penceresi var. Geçtiğimiz yıllarda restorasyon gören kubbesi de dahil olmak üzere genel hatlarıyla iyi durumda olan kiliseyle ilgili mimari kaynaklı bir görüş de anıt mezar formunda kullanılmış olabileceği yönünde… Ayrıca etrafında çeşitli mezarların gömülü olduğu da biliniyor. Ani Ören Yeri, gerçek bir kültür noktası ve Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi de görülmesi gerekenler listeniz için ideal.

Abughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota