Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Bin yılı aşkın geçmişe sahip Kars sınırları içerisindeki Ani Surları’na yakın konumdaki Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi, şehrin öne çıkan tarihi değerleri arasında bulunuyor. Ermeni Prensi Pahlavuni tarafından 10’uncu yüzyılda bir plato üzerine yaptırılan kilise, konik kubbesinin altındaki sütunlarla desteklenen silindirik tasarımıyla dikkat çekiyor. Nispeten küçük boyutlara sahip olan Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi tek girişe sahip ve her köşesinde, kuvvetli iç mekan aydınlatmasına imkan tanıyan birer penceresi var. Geçtiğimiz yıllarda restorasyon gören kubbesi de dahil olmak üzere genel hatlarıyla iyi durumda olan kiliseyle ilgili mimari kaynaklı bir görüş de anıt mezar formunda kullanılmış olabileceği yönünde… Ayrıca etrafında çeşitli mezarların gömülü olduğu da biliniyor. Ani Ören Yeri, gerçek bir kültür noktası ve Abughamrents (Polatoğlu) Kilisesi de görülmesi gerekenler listeniz için ideal.

Abughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) KilisesiAbughamrents (Polatoğlu) Kilisesi

Yorumlar

 • sudekilic
  06.10.2022 08:35

  Ani'ye dair fotoğraflarda en çok bulunan eser. Ani'deki tüm eserler gibi bu da çok yıpranmış olmasına rağmen ayakta kalabilmiş. İç yapısı, tavan ve pencereler oldukça ilginçti.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler