Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi - GeziBilen

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Tarihi bir yaşam alanının keşfi eminiz ki arkeologlar ya da kaşifler için kalp ritimlerini kontrol edilemez seviyeye taşıyacak kadar heyecan vericidir… Yeşilova Höyüğü de 8 bin yıl öncesine uzanan bir yerleşim yer olması sebebiyle bu heyecanı yaşatıyor. Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yeşilova Höyüğü’ne Bornova-Kemer arasındaki belediye otobüsüyle gidiliyor. Özel araç veya turlarla da erişim mümkün. Tarihi yerleşim yerinin detayları oldukça kapsamlı. En temele çıkarım olarak dört farklı kültür katı ve tam 14 farklı mimari tabaka içeriyor. 2003 yılında keşfedilen Yeşilova Höyüğü’nde kazılar sürüyor. Bu kapsamda açılan Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi ise hem kazı alanını görmek hem de çeşitli aktivitelerde bulunmak için inşa edilmiş. Modern mimarisiyle dikkat çekiyor. İçerisinde kazı çalışmaları sonucu çıkarılanlar görülebiliyor. Aynı zamanda kazılarda bulunan kap kacak, vazo ve gündelik eşyaların konu edildiği görsellerle yerleşim alanına dair bilgilendirmeler yapılıyor. Arkeo-park ve neolitik köy gibi bölümlerde uzmanların rehberliğinde eğitimler gerçekleşiyor. Sofistike bir anlayışla hazırlanan merkez, Bornova’nın en çok turist çeken kültürel gezi noktalarının başında geliyor.

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi MerkeziYeşilova Höyüğü Ziyaretçi MerkeziYeşilova Höyüğü Ziyaretçi MerkeziYeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi

Yorumlar

 • guvenylmz
  18.01.2023 07:14

  Güzel bir tesis. İlgili personel çok iyi. Bu bölgede bu denli eski tarihi olan yapıların çıkması ve değerlendirip korumaları başarılı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota