Necippaşa Kütüphanesi - GeziBilen

Necippaşa Kütüphanesi

Necippaşa Kütüphanesi

İzmir Tire’de yer alan Necip Paşa Kütüphanesi, 1827’den beri hizmet veren küçük ve mütevazi bir kütüphane… 

1827-1828 yıllarında II. Mahmut zamanında İstanbul dışında kurulan kütüphanelerden birisi burası. Tanzimat dönemi devlet adamlarından  Mehmed Necip Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mehmet Necip Paşa’nın babası, İstanbul’un tanınmış alimlerinden olan Abdulmucib Efendi’dir. Necip Paşa, bölgede okur yazar oranının yüksek olduğunu öğrenince İstanbul’dan 670 kitap toplar ve bu yapıyı kurar. Osmanlı döneminden kalan önemli eserlerden birisidir. Kütüphane kare planlı bir yapıya sahiptir ve bir kubbe ile üzeri örtülüdür. Yapının ön tarafında ise üç küçük kubbeli bir revak yer alır. İçerideki kitapları rutubetten korumak amacıyla binanın zemini biraz yüksek tutulmuştur.

Kütüphane’de toplamda 1800’ü el yazması, Arapça, Farsça ve Türkçe 5 bin 156 kitap bulunmaktadır. Yapılan bağışlar sonrası kütüphanese çok daha fazla sayıda kitap vardır. Bu eserlerin çoğu benzersizdir. İbni Sina’dan Mevlana’ya, uzay-havacılık konularından tıbba kadar her konuda bir çok klasik eserin yazma nüshaları ve 400 yıllık bir Kur’an-ı Kerim bulunuyor. Yapının iç kısmında ahşap bir bulunur ve burada el yazması ve değerli basma eserler koruma altına alınmıştır; kütüphane çalışanları bile yalnızca eldivenlerle dokunmakta. Necip Paşa Kütüphanesi günümüzde bir araştırma merkezi, müze ve kütüphane olarak hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca hafta içi her gün giriş ücretsiz.

Necippaşa KütüphanesiNecippaşa KütüphanesiNecippaşa KütüphanesiNecippaşa Kütüphanesi

Yorumlar

 • melisacubuk
  25.07.2022 07:58

  Dünyaca ünlü eski eser yazıt ve kitapların bulunduğu araştırmacıların kaynak bulabilecekleri ideal bir kütüphanedir.

 • sudekilic
  05.08.2022 07:53

  Tarihe yolculuğa çıkmak için gidilecek kütüphane burası çoğu eser mevcut pek kalabalıkta olmuyor heryerde bulunmayan kitaplar mevcut.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota