Latife Hanım Köşkü Anı Evi - GeziBilen

Latife Hanım Köşkü Anı Evi

Latife Hanım Köşkü Anı Evi

Latife Hanım Köşkü Anı Evi, adından da anlaşılacağı üzere ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi olan Latife Hanım’ın ailesine aittir. Aynı zamanda atamızın annesi olan Zübeyde Hanım da yaşamındaki son günlerini bu köşkte geçirir. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde yer alan Latife Hanım Köşkü Anı Evi, 2008 senesinde kapsamlı bir şekilde restore edilir. Restorasyon sürecinde yapının aslına büyük ölçüde sadık kalınır. Latife Hanım Köşkü Anı Evi’nde hem Zübeyde Hanım hem de Latife Hanım’a ait balmumu heykelleri göze çarpar. Zübeyde Hanım’ın bu evde yaşamını kaybetmesi, buranın manevi değerini bir nebze daha artırır. Latife Hanım Köşkü Anı Evi, hem Karşıyaka Belediyesi hem de İzmir Valiliği’nin ortak girişimleri ile oluşturulur. O zamana ait özel eşyalar ve günlük materyaller burada sergilenir. Eşyaların çoğu bağış ya da satın alma metodu ile mekana kazandırılır. Latife Hanım Köşkü Anı Evi’nde yer alan balmumu heykelleri o dönem Eskişehir’in Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılır. Atatürk, annesinin hastalığından sonra uygun bir ev bulması için yaveri olan Salih Bozok’u İzmir’e gönderir. Bulacağı evin özellikle Rumlara ait olmamasını rica eder. O dönem Zübeyde Hanım’ın doktorları da İzmir havasının ona iyi geleceğini söyler. Salih Bozok, Zübeyde Hanım için Karşıyaka’daki bu iki katlı evi bulur. O dönem Zübeyde Hanım felçli durumdadır. Bu yüzden evdeki tüm eşikler kaldırılır ve Zübeyde Hanım’ın tekerlekli iskemle ile daha rahat dolaşması sağlanır. Köşk Karşıyaka Belediyesi tarafından kamulaştırılmadan önce adliye binası ve sonrasında da dershane olarak kullanıldı. 2018 senesinde teknolojik imkanlar kullanılarak artırılmış gerçeklik uygulamasının da dahil edildiği Latife Hanım Köşkü Anı Evi, Kültür Bakanlığı tarafından ‘Özel Müze’ statüsünde yer alındı.

Latife Hanım Köşkü Anı EviLatife Hanım Köşkü Anı EviLatife Hanım Köşkü Anı EviLatife Hanım Köşkü Anı Evi

Yorumlar

 • @Cgcddcgfg
  10.12.2023 11:50

  mohteshem🇹🇷♥️

 • sudekilic
  06.10.2022 08:19

  Çok güzel bir sokakta çok güzel bir köşk, giriş ücretsiz.İçeride fotoğraf çekmek serbest. Yolunuz karşıyakaya düştüyse kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim.Odalarda Atatürk'ün, Zübeyde Hanımın ve Latife Hanımın balmumu heykelleri var.Tarihin kokusunu hissedebiliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota