Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği - GeziBilen

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği

İzmir’de yer alan Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği, İzmir’e 30 dakika mesafede yer alır. Ankara-İzmir yolunu takip edenlerin Kemalpaşa ayrımından hemen sağa dönmesi yeterli olacaktır. Torbalı-Selçuk istikametinin 4’üncü kilometresinde bu özel mekan sizi bekliyor. Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği, Nif Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Bu anlamda yemyeşil ve doğayla barışık bir yer olduğu söylenebilir. Etrafta çeşit çeşit meyve ağaçları ile karşılaşmanız mümkün. Burası hem doğal hem de tarihi bir yer olması bakımından çok özel bir anlama sahip. Çiftlikle alakalı pek çok bilgi, bir Kazak Türk’ü olan Şirzat Doğu tarafından aktarılıyor. 1949 senesinde başlayan ‘Büyük Kazak Göçü’; o dönem tam iki sene boyunca devam etti. Himalaya Dağları’nı ve Hindistan’ı da içine alan bu büyük göç neticesinde 1954 senesinde göçmenler Türkiye’ye geldi. Kazak Türkleri o yıllarda ülkemizde çok sıcak bir şekilde karşılandılar. Unutulan iki ata kültürünü yaşatmak ve toplumlar arasındaki bağı pekiştirmek adına Şirzat Bey devreye girdi. O dönem burada yer alan vadiyi satın aldı. At üzerinde dolaşan Kazakların çok sayıda olması ve manzaranın benzemesinden dolayı o yıllarda burası Kazak Vadisi ya da Ufak Kazakistan isimleri ile anıldı. Çiftlik içinde geleneksek bir otağ bulunuyor. Bunun dışında Orta Asya lokantasıyla da yemek kültürü canlı tutuluyor. Çiftlik içinde aynı zamanda Orta Asya Türk kültüründe çok önemli bir yeri olan atlar yoğun şekilde yetiştiriliyor. Bilhassa Avusturya orijinli olan Haiflinger cinsi atlar meraklıların ilgisini uyandırıyor. Burada rehber eşliğinde atlara binebilirsiniz. Bu atların sakin ve iyi huylu olması, olası kaza risklerini önemli ölçüde azaltıyor. Diğer yandan gelincik ve papatya çiçekleriyle bezeli olan harika yollarda yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz.

Kemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız ÇiftliğiKemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız ÇiftliğiKemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız ÇiftliğiKemalpaşa Alaş Kazak Vadisi Kımız Çiftliği

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota