İzmir Resim ve Heykel Müzesi

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

22.02.2021 00:18


İzmir Resim ve Heykel Müzesi, şehrin öne çıkan kültürel gezi noktalarından biri. Şu anki çarpıcı kimliğini uzun yıllar süren gelişim süreci sonunda kazandı. Üç kez yer değiştirdi, koleksiyonunun genişlemesi ve gerçek anlamda müze özelliği kazanması onlarca yıl aldı. İlk olarak 1952’de Kültürpark’ta açıldı, sonrasında ise Karşıyaka ilçesindeki Atatürk Bulvarı yakınına taşındı. İlk yıllarında İzmir’deki sanatçıların eserlerinin sergilendiği galeri ve resim kurslarının düzenlendiği bir atölye şeklinde işlev sunan merkeze, 1973’te genişletilmek suretiyle müze formu kazandırıldı. Bu doğrultuda İzmir Resim ve Heykel Müzesi, o zamandan beri Konak’taki binasında hizmet vermeye devam ediyor. Plastik sanatlar alanında öncü konumda yer alan müzede 400’ü aşkın resim, 40’a yakın heykel, toplam 100 civarı baskı resim ve seramik bulunuyor. Zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapan İzmir Resim ve Heykel Müzesi’nde Şeker Ahmet Paşa, Hikmet Onat gibi önemli sanatçıların eserleri tüm ayrıntıları ile incelenebiliyor. Her geçen gün daha da zenginleşen koleksiyonu ile bölgenin en çok ziyaret edilen müzelerinden İzmir Resim ve ve Heykel Müzesi aynı zamanda etkinlik alanı fonksiyonu sunuyor. Konferans, oturum, söyleşiler, film ve dia gösterileri düzenleniyor. Çeşitli dönemlerde kursların da düzenlendiği İzmir Resim ve Heykel Müzesi, böylelikle yetenekli sanatçı adaylarının yetişmesine katkı sağlıyor.

İzmir Resim ve Heykel Müzesiİzmir Resim ve Heykel Müzesiİzmir Resim ve Heykel Müzesiİzmir Resim ve Heykel Müzesi

Yorumlar

 • rumeysacakmakk
  22.08.2022 06:24

  İçerisinde Çeşme deniz savaşına dair sergi bulunuyor. Ve buyüzden çok ilgi gören bir müze

 • sudekilic
  06.10.2022 07:23

  Ressam olasım geldi 😅😂

 • yasinxerylmz
  21.07.2022 07:57

  İzmir fuarın içinde yer alan farklı dönemlere ait birçok heykelin ve çeşitli resim koleksiyonunun da bulunduğu görülmesi gereken müzelerden biri

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler