İzmir Mask Müzesi

İzmir Mask Müzesi

22.02.2021 00:18


Yapma yüz şeklinde tanımlanabilen güzel uyarlamalardır maskeler. Yüze içerdiği herhangi bir konuyu ya da kişiyi yansıtmak için takılır. İfadeyi, teatral şekilde güçlendirir bir nevi… Ve pek tabi ki gizlenmek için de kullanılabilir. Beyinde hayal gücünün olduğu bölgeye prefrontal korteks adı veriliyor. Maske ile prefrontal korteks arasında çok yakın ilişkiler var. İnsanoğlu açısından kökenleri çok derinlere inen maske kültürü, Anadolu coğrafyası için benzersiz örneklere tanıklık etti. Dinsel ritüellerin yanı sıra bir konudaki betimlemenin güçlendirilmesini esas alan törenlerde kullanıldığı bilinir. Elbette çeşitli ifadeleri yansıtması yönüyle de öne çıkar maskeler. Tarzan maskesi takan çocuk, oyununda Tarzan olmuştur artık. Renkli simgelerdir maskeler… Bu kapsamda İzmir’deki Maske Müzesi, eşine az rastlanır kültürel lokasyonlardan. 300’ü aşkın maskeye ev sahipliği yapıyor. Konak ilçesi, Alsancak semtindeki tarihi bir binada 2011’de açılışı gerçekleştirilen müzede sergileme farklı kategorilerde gerçekleştiriliyor. Ritüel, Tiyatro, Anadolu, Ölüm Maskları ve İz Bırakanlar şeklindeki kategorilerdeki maskeler görülebiliyor. Etkinliklere de sahne olan müzede, çeşitli yaş gruplarına yönelik maske atölyeleri düzenleniyor. Ayrıca genel katılıma açık söyleşiler ve farklı konularda sunumlar da yapılıyor.

İzmir Mask Müzesiİzmir Mask Müzesiİzmir Mask Müzesiİzmir Mask Müzesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:52

  Küçük, sevimli ve oldukça da öğretici ve eglendirici bir müze. .Genelde her cumartesi 5 -12 yaş çocuklarına drama,masal ve mask atölyeleri uygulanıyor.Çocukların her zaman mutlaka gitmek isteyecekleri bir müze 😊

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler