İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti

İzmir, tabiatın harikaları ile ortak bir yaşam kültürü denildiğinde akla ilk gelen şehirler arasında yer alıyor. Bu kapsamda doğal yaşamın tamamlayıcısı nice kuş türüne ev sahipliği yapan İzmir Kuş Cenneti, adeta cennetten bir köşe… Şehrin merkezinin biraz dışında, Çiğli ilçesinde yer alan İzmir Kuş Cenneti, flamingoların Türkiye’deki vatanıdır. Türkiye sınırları içerisinde bu sofistike türün üreyebildiği iki alandan biri ve yaklaşık 30 bin adet flamingonun yuvası aynı zamanda. Dünyanın en büyük yapay flamingo üreme adalarından biri de, bu yoğun emeğin verildiği ekolojik bölgede inşa edildi. Karşısında bir gözlem kulesinin bulunduğu türün üremesi odağındaki yapay ada, İzmir’deki flamingo güzelliğinin artışına bir nevi doğrudan katkı sağlıyor. Günümüzde Güney Afrika ve Fransa başta olmak üzere az sayıda ülkede bu tür flamingo adaları yapılmış durumdadır. Nesli tükenme tehlikesi altındaki tepeli pelikanların da varlığını sürdürdüğü İzmir Kuş Cenneti’nde en az 100 bine yakın kuşun bulunduğu tahmin ediliyor. Geniş yeşil alanlarıyla da dikkat çeken Kuş Cenneti, göç yolları üzerindeki konumu dolayısıyla yıl boyu değişen adetlerde canlıya mesken oluşturuyor. 50 bin kadar kuşun belli aylarda uğradığı kaydediliyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği İzmir’in kuş sesleri ile dolu bölgesi, gezginler ve fotoğraf meraklıları için altın değerinde. Kuş varlığı ile birlikte İzmir Kuş Cenneti’nde yaban kedisi, domuz, tilki gibi hayvan türleri de görülebiliyor.

İzmir Kuş Cennetiİzmir Kuş Cenneti

Yorumlar

 • mervebakknn
  27.07.2022 06:58

  Kuşlar için mükemmel bir bölge Ziyaretçi merkezine kadar onlarca kuş türünü yol boyunca görebilirsiniz. Kuş gözlemcisi ve fotoğrafçıları için gerçek bir cennet.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler