İzmir Arkeoloji Müzesi - GeziBilen

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir, kadim geçmişinden izlerin yer aldığı müzeleriyle ünlü bir şehir. Bu kapsamda öne çıkan yapılardan biri ise İzmir Arkeoloji Müzesi (Etnografya). İlk olarak 1927’de açılan müze, içerisinde daha fazla sayıda eserle birlikte daha sonra Konak ilçesine, günümüzdeki yerine taşınmış. Burada şehrin çevresindeki bölgelerde gerçekleştirilmiş arkeolojik kazılar sonucunda bulunan eserler sergileniyor. Smyrna, Efes, Bergama, Milet, Sert, İasos gibi önde gelen bölgelerdeki kazılardan elde edilmiş geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapan İzmir Arkeoloji Müzesi için Anadolu’nun batı kesiminin binlerce yıllık geçmişine tutulan ışık demek yanlış olmaz. Tarih boyunca uygarlık merkezi maiyetinde olan Ege’nin kimliğine yakışır bir zenginliğe davet var bu kültürel zenginliğin içerisinde. Giriş katta Antik çağlara ait büstler mevcut. Örneğin Kore ve Atlet heykelleri de oldukça meşhur. Üst katlarda tarih öncesi çağlardan Bizans İmparatorluğu dönemine uzanan geniş bir tarih aralığına dair eserler bulunuyor. Heykelcikler, çanak çömlekler ve kandillerin sergilendiği müzede ayrıca Helenistik dönemin çarpıcı yapıları da görülebiliyor. Hazine dairesi olarak anılan bölüm ise değerli mezar hediyeleri ve sikkelerle istemsiz bir şekilde gözlerinizi kamaştırabilir. Belirtmemiz gerekir ki bölümdeki önemli eserlerden biri Halikarnassos yani günümüzdeki Bodrum’da su altında bulunan Roma devrinden kalma Demeter heykelidir. Son olarak; yaz ve kış dönemlerinde haftanın 7 günü farklı saat aralıklarında açık olan İzmir Arkeoloji Müzesi, mütevazı bir giriş ücreti ile gezilebiliyor.

İzmir Arkeoloji Müzesiİzmir Arkeoloji Müzesiİzmir Arkeoloji Müzesiİzmir Arkeoloji Müzesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  08.09.2023 11:52

  Tarih ve kültür meraklıları için kaçırılmayacak bir deneyim.

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:53

  Çok beğendim, müze severlerin mutlaka uğrayıp gezmesi gereken bir yer. Heykeller, figürler ver sergilenen her şey çok ilgi çekiciydi.

 • sudekilic
  06.10.2022 07:23

  Müze kart Geçerli Mi arkadaşlarr ???

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota