İlk Kurşun Anıtı - GeziBilen

İlk Kurşun Anıtı

İlk Kurşun Anıtı

Osmanlı İmparatorluğu topraklarına I. Dünya Savaşı’ndan sonra kapsamlı istila hareketlerinin bir parçası da İzmir’de yaşanmıştır ancak Anadolu’nun genelinde olduğu gibi İzmir’de de güçlü bir direniş söz konusu olmuş ve vatan toprağı sonuna kadar müdafaa edilmiştir. Savaşın ve olumsuz getirilerinin hemen hepsinin en şiddetli dönemlerinin yaşandığı dönemlerde İzmir topraklarını işgale gelen Yunan askerlerine ilk kurşunu 15 Mayıs 1919’da sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’in ardından başlar şehirdeki müdafaa. Kurşunu sıktıktan birkaç saniye sonra şehit edilse de Hasan Tahsin, öncü olduğu hürriyet aşkı düşüncesiyle 1974’te İlk Kurşun Anıtı yapılmıştır. İzmir’in Konak ilçesindeki İlk Kurşun Anıtı, Gazeteci Hasan Tahsin’in anısını yaşatmak amacıyla ve Türk halkının yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen yurt sevgisi ve hürriyet aşkını kaybetmemesi adına yapılmış, dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından 15 Mayıs 1974’te de açılmıştır. Anıtı, 1973’te de İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nin kurulmasına katkı sağlayan heykeltıraş Turgut Pura yapmıştır. Granit kaide üzerindeki tasvirde Hasan Tahsin, bir elinde bayrak, diğerinde silahıyla görülür. Kaidenin her iki tarafında da Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen cesaret ve verilen mücadeleyi tasvir eden sahneler bulunur. Merkezi bir konumda yer alan anıt, yıl boyu yoğun ilgi görür. Ayrıca her sene 15 Mayıs’ta halkın katılımıyla İzmir Gazeteciler Cemiyeti nezdinde düzenlenen anma törenine sahne olur. Şehrin öne çıkan simgelerinden biri maiyetindeki İlk Kurşun Anıtı, İzmir Körfezi’nin güneyindeki Konak’ta ziyaretçilerini bekliyor.

İlk Kurşun Anıtıİlk Kurşun Anıtıİlk Kurşun Anıtı

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:49

  Kordon metro tramvay istasyonu vapur iskelesi saat kulesi ve güvercinleri arasında, tarihi ve turistik bir konuma da sahip ,ülkemizin kurtuluş savaşının baş kahramanını temsil eden muhteşem anıt.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota