Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii - GeziBilen

Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii

Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii, şehrin en güzel mimarisine sahip dini mekanları arasında gösterilir. 20’nci yüzyılın başında tamamlanan cami, bilhassa mimarisindeki zarafet ile öne çıkar.

Döneminin İzmir Kadısı Mehmet Emin Efendinin nezaretinde, Salepçizade Hacı Ahmet Ağa’nın vasiyeti üzerine 1897 ile 1905 yılları arasında inşa ettirilen cami hakkında bazı kaynaklar 1907 yılını da vermektedir. Ancak ortak görüş ağırlıklı olarak caminin temel inşasının tamamlanıp, minare inşasının 1907’ye değin sürdüğü yönündedir.

1893 yılına ait bir vakfiyeye göre; üst katı cami, alt katı ise medrese olarak tasarlanan cami, daha önceden Salepçizade Ahmet Ağa tarafından yaptırılan medrese, dershane ve mektebin bulunduğu altyapının üzerine inşa edilmiştir. Hatta bu yapıların vakfiyesinde Salepçizade Ahmet Ağa’nın ortalama 80 dükkan ile iki adet büyük hanının gelirlerinin cami inşasına aktarılması üzerine bıraktığı yazılıdır.

Bugün Salepçioğlu Çarşısı’nın bulunduğu bölgede eskiden Büyük ve Küçük Salepçioğlu hanlarının yer aldığı bilinir. 1924’te medreselerin kapatılmasıyla bu yapılar topluluğunda yer alan medrese kısmı da kapatılmıştır. Bunun üzerine medrese yapısı Yeşilçay Cemiyeti ile Güreş İhrisas Kulübü gibi kuruluşlarca 1945 ile 1967 yılları arasında kullanılmış; 1985’te ise yeniden medrese kısmı ibadete açılıp, Kur’an kursu olarak hizmete başlamıştır.

Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii’nin en çok dikkat çekici özelliklerinden biri de toplamda dört adet mermer çeşmesi olmasıdır. Yapıya zemin kat girişinin iki yanında ve dışarıda ve içeri girince iki yanda daha bulunan bu çeşmeler zarif yapılarıyla öne çıkar. Öte yandan caminin tavanı, dört tane yivli dökme demir kolonla taşınan volta döşeme ile yapılmıştır. Ayrıca caminin doğu cephesinde kullanılan kırmızı taşlardan yapılmış bir de havuzu vardır.

Son cemaat yeri dikdörtgen planlı olarak tasarlanan ve üç kubbeyle üst kısmı kapatılan Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii, gri ve beyaz mermerden olan mihrap ve minberi; koyu nefti yeşilindeki dış duvarları, kapı ve pencerelerdeki geniş satıhlı mermerleri ile adeta göz kamaştırıcıdır. 

Hacı Ahmet Sait Salepçioğlu CamiiHacı Ahmet Sait Salepçioğlu CamiiHacı Ahmet Sait Salepçioğlu CamiiHacı Ahmet Sait Salepçioğlu Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota