Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi - GeziBilen

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Türkiye’nin önde gelen botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi, aynı zamanda bulunduğu şehir olan İzmir için tam bir oksijen deposudur. Üniversitenin Fen Fakültesi’ne bağlı olarak 1962 yılında kurulan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, adeta ekolojik bir zenginlikdir. Oldukça zengin bir bitki varlığı içeren Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi, şehrin ilgi çekici lokasyonları arasında yer alır. Ege’nin gizli bahçesinde yaklaşık 3 bin farklı bitki türü vardır. 48 bin 750 metrekare alan üzerine kurulu bahçede havuzlar, gösteri bahçeler ve meyve bahçesi gibi bölümler de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Bunun dışında bahçede 100’ü aşkın kaktüs türü, tropikal ağaçlar ve çeşitli bodur bitkiler de bulunur. Seralarıyla dikkat çeken botanik bahçesi, Hoya türündeki mum çiçekleri ile de ünlüdür. Ayrıca küresel ölçekte 650 kadar türü bulunan bu sofistike çiçeklerin 150’den fazla çeşidi, Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde görülebilir. Geniş bir bitki çeşitliliği sunan üniversiteye bağlı botanik bahçesinde doğal ve kültür bitkileri incelenebilir. İç ve dış mekan olmak üzere ayrı bölümlerde gezilebilen bahçede tropikal ve subtropikal bitkiler içeride, çalı ile ot türü bitkiler ise dışarda yer alıyor. Bunun dışında kurutulmuş bitkilerin sergilendiği ve ‘herbaryum’ adlı verilen bölüm ise iki kattan oluşur. Bu iki katlı herbaryumun ilk katı çiçekli, ikinci katta çiçeksiz türlerden oluşur.

Ege Üniversitesi Botanik BahçesiEge Üniversitesi Botanik BahçesiEge Üniversitesi Botanik BahçesiEge Üniversitesi Botanik Bahçesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:43

  5000 tür bitkinin türünün olduğu, ve çeşitli endemik bitki türlerinin de burada görülüp gözlemlenebilecek bir yer olduğu bilgisini aldım, ayrıca farklı bitki tohumlarınıda kabul edip burada o bitkiyi yetiştirdiklerini öğrendim. Ciddi bakım ve restorasyona ihtiyacı olan bu yer bu haliyle bile harika .

 • melisacubuk
  25.07.2022 07:51

  ilkbahar mevsiminde gitmenizi tavsiye ederim. İçinde hiç görmediğiniz birbirinden farklı bitkilere rastlayabilirsiniz kaplumbağa ve balıklarıda izleye bilirsiniz.

 • gunerican
  31.05.2023 14:56

  Bitkiler ağaçlar cenneti

 • vlknckcc
  02.12.2022 08:03

  Her türlü bitkinin bulunduğu cennet gibi bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota