Efes Müzesi - GeziBilen

Efes Müzesi

Efes Müzesi

İzmir’in en kapsamlı müzelerinden biri olan Selçuk Efes Müzesi, adından da anlaşılacağı üzere Selçuk ilçesinin sınırları içinde yer alır. Şehir merkezinden oldukça uzak bir noktada yer almasına rağmen Efes Antik Kenti nedeniyle müze sene boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilir. Müze Arkaik dönemden başlamak kaydıyla Osmanlılara dek uzanan geniş bir zaman skalasını kapsar. Bu anlamda müzede sergilenen eserler arasında önemli bir çeşitlilik bulunur. Selçuk Efes Müzesi aynı zamanda çeşitli aktivitelere de ev sahipliği yapan aktif bir mekandır. Burası büyük ölçüde Efes Antik Kent ile alakalı bir kronoloji sunar. Ziyaretçi kapasitesi ile dikkat çeken müzede bölümlemeler, buluntu yerlerine göre ayrılır. Tüm bu özel salonların dışında bahçe bölümünde farklı heykeller dekora uygun olarak yerleştirilir. Burada aynı zamanda değirmenler ve geleneksel Türk çadırları sergilenir. Artemis Heykeli dışında Sokrates Başı, Selçuk Efes Müzesi’nin en popüler eserleri arasında gösterilir. Şu anda koleksiyonda toplamda 64 bin eser bulunur. Arkeolojik kazılar aktif bir şekilde devam ettiği için koleksiyon gittikçe genişler. Aynı zamanda müzeye bağış yoluyla da pek çok eser gelir. Ev Buluntu Salonu’nda gündelik yaşamda yer alan bazı önemli gereksinimler dikkat çeker. Kozmetik aletlerinden takılara, müzik buluntularından aydınlatma araçlarına dek pek çok günlük materyal burada sergilenir. Müzenin bir bölümü “Sokrates Odası” olarak isimlendirilir. Burası Efes Yamaç Evler kapsamında düzenlenir. Efes Selçuk Müzesi yakın zaman önce yapılan düzenlemeyle beraber bölümlerini iyice genişletir. Arasta ve Hamam Bölümü, Ayasuluk Kitaplığı, Görme Engelliler Müzesi müzeye değer katan yeni bölümler olarak dikkat çeker. Müzeyi haftanın yedi günü ziyaret etmek mümkündür.

Efes MüzesiEfes MüzesiEfes MüzesiEfes Müzesi

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  18.07.2022 09:52

  Artemis heykeli ile öne çıkan muhteşem bir yer. Düşünülmüş tasarıma sahip ve eserler sizi girdiğiniz anda büyülenmiş hissettiriyor. İzmir'de mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri

 • sudekilic
  06.10.2022 08:22

  Efes antik kentini gezip Selçuk Efes müzesine gitmemek olmaz Müze kart geçerli.

 • RojaWNUs08tA
  24.01.2024 12:31

  İzmir'e gittiğinizde tarihi buram buram hissetmek isteyenler için kesinlikle gidilmesi gereken bir müze. Efes Antik kenti ile beraber muhteşem bir ikili oluyorlar. Müze kart ile giriş sağlayabilirsiniz.

 • yusufdgn
  07.04.2022 10:32

  büyüleyici bir müze bence gitmelisiniz :)

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota