Ece Çağlayanı - GeziBilen

Ece Çağlayanı

Ece Çağlayanı

İzmir’in Nebiler mevkiinde Dikili ilçesinde bulunan Ece Çağlayanı, doğal güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakır.

Muhteşem doğasıyla İzmir’de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri olan Ece Çağlayanı, çevresinde satış yapan işletmeler de bulunduğundan ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilen bir yerdir. Bilhassa Aşıklar Şelalesi’ne gidenlerin dönüş yoluna geçmeden önce mutlaka uğradığı bu çağlayan, şelaleden yaklaşık bin 500 – 2 bin metre kadar uzakta yer alır.

Yaz mevsiminde bile buz gibi suyuyla etrafında dinlenirken dahi serinlik hissi veren Ece Çağlayanı, aynı zamanda Ağlayan Mağara’ya geçiş yapılabilen konumu itibariyle de oldukça turistik bir lokasyondur. Öte yandan ulaşımı için kat edilmesi gereken yolu sonuna kadar hak eden bu doğal güzellik, genellikle yaz mevsiminde pek çok yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır.

İki basamaklı bir yapıda olan Ece Çağlayanı’nda sular önce üç metrelik bir mesafeden, ardından ise 10,5 metre yükseklikten dökülmekte ve bu sayede şelaleyi oluşturmaktadır. Aşıklar Şelalesi’nden daha derin olan çağlayanın kazan diye tabir edilen havuzluk kısmının derinlik sebebi konumundaki yamaçlardan kaynaklıdır. “Kraliçe Banyosu” olarak da adlandırılan bu derin çanak kısmının eni 9,6 metre, uzunluğu ise 14 metre olarak ölçümlenmiştir.

Ece ÇağlayanıEce Çağlayanı

Yorumlar

 • unaloykuus
  25.05.2023 08:03

  Böyle güzel bir manzara için çekilen yol hiç birşey

 • melekbakan
  25.07.2022 07:39

  700 metre yürüdükten sonra Karşılaşılan manzaraya deydi bee 😁

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota