Dünya Barış Anıtı - GeziBilen

Dünya Barış Anıtı

Dünya Barış Anıtı

Dünya Barışı Anıtı İzmir’in Bayraklı ilçesinde yer alır. Sivas’ta 1993 senesinde gerçekleşen ve 35 kişinin ölümü ile neticelenen malum katliamın anısına yapılmıştır. Yaşanılan bu üzücü olayın olduğu dönemde Pir Sultan Abdal Etkinlikleri kapsamında başta Aziz Nesin olmak üzere pek çok aydın ve sanatçı alenen hedef alınmış ve yakılarak öldürülmek istenmiştir. Bu girişimler neticesinde biri otel görevlisi olmak üzere toplamda 35 kişi katledilir. Aslında Dünya Barış Anıtı Karşıyaka Belediyesi tarafından yaptırılır; ancak Bayraklı yakın zaman önce ilçe statüsü kazandığı için 5747 Sayılı Bölünme Yasası gereğince anıt buranın sınırlarına dahil edilir. Dünya Barış Anıtı 2014 senesinde Bülent Kantarcı tarafından inşa edilir. Kendisi o dönem Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinin belediye başkanlığını yürütür. Yerden yüksekliği elli metre olan anıtın hangi belediyeye ait olduğu, içerdiği anlamın yanında önemsiz bir konu olarak kalır. Tam olarak Nafiz Gürman Mahallesi’nin içinde yer alan bu görkemli ve etkileyici yapı, körfezin neredeyse tamamını görecek şekilde tasarlanır. Daha şimdiden bölgenin sembolleri arasında yer almayı başaran anıt çok uzak mesafelerden dahi rahatlıkla seçilir. Yer alan üç ayrı asansör sayesinde seyir terasına çıkarak aynı zamanda körfez manzarasına tanıklık edebilisiniz. Seyir terası sizi 25 metre yukarıya çıkaracaktır. Aynı zamanda anıtın hemen çevresinde hoş bir su havuzu bulunur. İzmir tarihinde sembolik bir öneme sahip olan Tantolos, Büyük İskender ya da Homaros gibi isimlerin heykelleri dikkat çeker. Anıt çevresinde diğer yandan hediyelik eşya dükkanları ve kafeteryalar, buranın daha sosyal bir yer olmasına hizmet eder. Çevre düzenlemesi, ailelerin hafta sonlarında gelebilecekleri düzeydedir. Yaz ayları anıtın önünde pek çok etkinlik, kermes, panayır ve konser organize edilir.

Dünya Barış AnıtıDünya Barış AnıtıDünya Barış AnıtıDünya Barış Anıtı

Yorumlar

 • yasinxerylmz
  15.08.2022 08:46

  Tarihi ile önemli bir yapıt manzara eşliğinde pikniğimizi yaptık lüften piknik sonrası çöplerimizi çöp kutularına atalım

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota