Bostanlı Günbatımı Seyir Terası - GeziBilen

Bostanlı Günbatımı Seyir Terası

Bostanlı Günbatımı Seyir Terası

Bostanlı, İzmir’in en elit bölgeleri arasında kabul görür. Burası özellikle de ekonomik ve sosyal açıdan fark yaratan bir noktadır. Bostanlı’ya adım attığınız ilk andan itibaren bu farkı yakalayabilirsiniz. Karşıyaka ilçesine bağlı bir semt olan Bostanlı, son zamanlarda müthiş bir gelişim ivmesi yakalar. Bölgeye yapılan yatırımlar da aynı paralellikle artış gösterir. Bostanlı’nın hemen sahilde yer alan bir semt olması, buranın en önemli avantajı olarak düşünülebilir. İzmir’in pek çok noktasından insanlar buranın sahiline akın edebiliyor. Bostanlı’ya tramvay, vapur ve otobüs ile ulaşım mümkündür. Konak’tan kalkan vapurlar genelde ulaşım konusunda öncelikli tercihtir. Bostanlı denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden bir tanesi de günbatımı seyir terasıdır. Bostanlı Günbatımı Seyir Terası, henüz çok yakın tarihte oluşturulur. Gri mekanlara inat Bostanlı, özellikle mutluluk uyandıran sosyal mekanlara ağırlık verir. Bostanlı’da yer alan bu özel seyir terası, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulur. Bölge Bostanlı Yaya Köprüsü adıyla da anılır. İzmirlilerin sahille daha iç içe olması gerektiği düşüncesinden yola çıkılır. Tepe bir alan üstünden başlayan ve denize dek uzanan teras, ahşap bir platformdan oluşur. Burası kısa zaman içinde herkes için bir tür buluşma ve dinlenme mekânı olmayı başarır. Gerek piknik masaları gerekse de satranç masaları buraya önemli bir değer katar. Yaya yollarında özel bitkisel peyzaj çalışmaları dikkat çeker. Aynı yolda diğer yandan dekoratif aydınlatmalar gerçekleştirilir. Derenin hemen üzerine kurulan yay köprüsü, bölgenin çehresini tamamen değiştirir. Üstelik hemen alt tarafından kayak ulaşımı yapmak da olasıdır. Dere üzerine kurulan yaya köprüsü, iki yaka arasında yumuşak bir profille yükseliyor; altından kayık ulaşımı yapmak da mümkün. Kısa süre içinde Bostanlı’nın simge yerlerinden biri olmayı başaran seyir terası, adından da anlaşılacağı üzere İzmir’de güneşin batışının izlendiği en güzel yerler arasında gösterilir.

Bostanlı Günbatımı Seyir TerasıBostanlı Günbatımı Seyir TerasıBostanlı Günbatımı Seyir TerasıBostanlı Günbatımı Seyir Terası

Yorumlar

 • pelinakgl
  28.06.2022 07:02

  Gün batımına yakın gidip Gün batımını izleyebileceğiniz izmirin en güzel yerlerinden biri 😉

 • gunerican
  31.05.2023 13:29

  Gün batımı için güzel düşünülmüş bir yer…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota