Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi - GeziBilen

Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi

Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi

Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi, 2014 senesinde UNESCO tarafında Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilir. Bu müze ilçe sınırları içinde yer alan 14 Eylül İlkokulu çatısı altında kurulur. Bu sayede Bergama ikinci müzesine sahip olur. Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi, ülke çapında yapılan yarışmalarda ödüller elde eder. Müzenin temel amacı 1860’lı yıllardan kalan bina vasıtası ile eğitim tarihimizden belli izler sunmak ve bunları ziyaretçilerle paylaşmaktır. Müze, özellikle de ilçenin eğitim tarihini yansıtma amacı güder. Oluşturulması adına toparlanan proje kurulu ile Bergama’da açık ya da kapalı durumda olan bütün okullar araştırılır. Özellikle de okulların arşiv odalarında, depolarında yer alan materyaller bu müzeyle birlikte çok önemli bir değer kazanır. Müze envanterine dahil edilmeye değer olan materyaller ekip tarafından bu taramalarda ve saha araştırmalarında saptanır. Gerekli onarım ve bakım süreçlerinden sonra da bu materyaller sergilenecek düzeye gelir. Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik başlığı altında çok kıymetli bir ödülün de sahibi olan müze, özellikle de gençler tarafından büyük bir ilgiyle ziyaret edilir. Bölgedeki okullar gruplar halinde buraya sıklıkla gelir. Bergama eğitim-öğretim konusunda ün yapmış bir bölgedir. İlçe bu anlamda çok önemli isimleri çıkarmayı başarır. Böyle bir müzenin Bergama gibi eğitimde önemli izler bırakan bir ilçede kurulması da tesadüf değildir. Müze şu anda 14 Eylül İlkokulu’nda B Blok içinde yer alır. Binanın 1860’lı yıllarda Rumlar tarafından inşa edildiği söylenir. 2013 senesinin mayıs ayı içinde açılan Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi; Bergama Belediyesi ve İzmir İl Özel İdaresi tarafından korunur

Bergamalı Kadri Eğitim Tarihi MüzesiBergamalı Kadri Eğitim Tarihi MüzesiBergamalı Kadri Eğitim Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • mervebakknn
  27.07.2022 07:49

  Müze şu an orada olmayan eski bir kilisenin yanında kızlara eğitim verilen bir ek bina restore edilerek kullanılan tarihi bir binaymış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota