Bergama Antik Kent ve Tiyatrosu

Bergama Antik Kent ve Tiyatrosu

22.02.2021 00:18


İzmir’de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken pek çok bölge olmasına rağmen Bergama, sunduğu yoğun programla her zaman fark yaratır ve bu nedenle de gezi planlarının en üst sıralarında kendine yer bulur. Ciddi bir kültürel mirasa sahip olan Bergama’nın tarihi milattan öncesi 399 senesine tekabül eder. O sene Ksenophon tarafından ve hemen akabinde de Perslerce ele geçirilir. Yaklaşık 150 yıl kadar boyunca da Attalid’in kontrolüne girer. Bu dönemde Helenistik Bergama Krallığı’nın merkezi olarak kabul görür. Yetenekli sanatkarlar özenle seçilir ve maaşla buraya çağrılır. Atina’daki Akropol referans alınarak Bergama Akropolü tekrar düzenlenir. Hükümdarın ölümü sonrasında bölge Roma’ya bağışlanır. Pergamon Antik Kenti olarak da bilinen yer, Roma kontrolüne geçtikten sonra 200 bin civarında bir nüfusa sahip olur. O yıllar Pergamon Antik Kenti’nin en şaşalı günleridir. 262 yılında gerçekleşen deprem nedeniyle burası ciddi bir hasara uğrar. Hemen akabinde Gotlar bölgeyi istila etmeye kalkışır. Bizans İmparatoru olan II. Constantin Antik kentin yeniden inşa edilmesini sağlar. Kısa bir süreliğine burası Selçuklu Türklerinin eline geçer ve sonrasında ise Karesioğulları Beyliği kontrolü ele alır. Pergamon Antik Kenti ya da Eski Bergama olarak bilinen bölge, 1357 senesinde Bizans’ın eline geçer ve sonrasında Osmanlı topraklarına dahil olur. Görüldüğü üzere bugün Antik kentte çok sayıda medeniyetin izlerine rastlamak olasıdır. Bu çeşitlilik Bergama Antik Kent’ini daha da anlamlı kılar. Bergama Antik Kenti içinde yer alan tiyatro ise 10 bin kişilik kapasitesi ile dikkat çeker. Burası aynı zamanda dünyanın en dik tiyatro alanı olarak bilinir. Akropol bünyesinde yer alan tiyatronun yaklaşık olarak yetmiş derecelik bir açısı vardır.
Bergama Antik Kent ve TiyatrosuBergama Antik Kent ve TiyatrosuBergama Antik Kent ve Tiyatrosu

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  07.07.2022 12:34

  Anadolu medeniyetleri açısından antik Roma dönemi aynı zamanda selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerini günümüze taşıyan arkeolojik açıdan çok kıymetli bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler