Aziz Vukolos Kilisesi - GeziBilen

Aziz Vukolos Kilisesi

Aziz Vukolos Kilisesi

İzmir’in önemli inanç merkezlerinden biri olan Aziz Vukolos Kilisesi, farklı kültürlerin ve inanç gruplarının tarih içinde nasıl bir arada yaşadığına güzel bir örnektir. Günümüzde kültür ve sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan bu tarihi kilise, bir basın müzesi olarak işlev görür. Kilisenin tarihi 19’uncu yüzyılın sonlarına tekabül eder. Aziz Vukolos Kilisesi işlevini 1922 senesine dek sürdürür. Cemaat İzmir’den ayrılmak durumunda kalınca kilise doğal olarak o hareketli günlerini geride bırakır. Çok uzun bir süre boyunca terk edilmiş bir yer olarak kalan Aziz Vukolos Kilisesi, 1924 senesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün önerisiyle müzeye dönüştürülür. Yapı o zaman ‘Asar-ı Atika Müzesi’ adıyla açılır. Kültür Bakanlığı çatısı altında bir dönem opera prova salonu olarak kullanılır. Ne yazık ki büyük bir yangında çok ciddi bir hasar görür. Cumhuriyet’ten sonra müzecilik alanına dair çalışmalar ülke genelinde yoğunluk kazanır. Bu bağlamda bazı heykeller ya da kabartmalar kurtarılır ve yapının bahçe kısmına konulur. 1951 senesinde müze Kültürpark’ın olduğu noktaya taşınır. Mülki hakları uzunca bir süre Maliye Hazinesi’ne ait olarak kalır. 1975 senesinde yayınlanan bir genelge ile korunması gerekli kültür varlıkları arasında resmi olarak yer alır. Kiliseye ait müştemilat binası İzmir Basın Müzesi şeklinde düzenlenir. İzmir Gazeteciler Cemiyeti dışında Ege Üniversitesi’nin de katkılarıyla müzenin içeriği oluşturulur. Özellikle yakın tarihte gazetecilik alanında önemli bir yer tutan olayların ya da kişilerin canlandırıldığı sergiler, müzeye önemli bir değer katar. Özellikle de Metin Göktepe’ye ait kazak, Uğur Mumcu’nun kullandığı ilk bilgisayar ve Abdi İpekçi’nin çalışmalarını yürüttüğü daktilo sergilenir. Aynı zamanda pek çok kültür sanat etkinliği de bu mekanda sıklıkla gerçekleşir.

Aziz Vukolos KilisesiAziz Vukolos KilisesiAziz Vukolos KilisesiAziz Vukolos Kilisesi

Yorumlar

 • aysenurgunduzz
  07.07.2022 13:03

  Aziz vukolos kilisesi ile gazeteciler müzesi aynı bahçe içinde giriş ücretsiz görevliler çok ilgili ve bilgili herşeyde size yardımcı oluyorlar.

 • gunerican
  31.05.2023 13:26

  Çok ilgili bir müze gidip gezmenizi tavsiye ederim. Girişi Ücretsiz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota