Atatürk Müzesi - GeziBilen

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi, İzmir 1’inci Kordon’da yer alan Atatürk Caddesi’nin hemen üzerinde konuşlanır. Bina 1875 senesinde o dönemin meşhur halı tüccarlarından olan Takfor tarafından satın alınır. Uzun süre ev olarak kullanılan yapı, 1922 senesinde savaş atmosferinin ortasında terk edilir. Bir anda sahipsiz kalan bu tarihi yapı hazine mülkiyetine geçirilir. Daha sonraları İzmir’e giriş yapan ordu, bu evi bir karargâh noktası olarak değerlendirir. İzmir İktisat Kongresi zamanında ise Atatürk’ün burada özel çalışmalarını yürüttüğü bilinir. Bir dönem ise hazine tarafından Naim Bey’e kiralanır. Naim Bey binayı uzun bir süre otel olarak değerlendirir. Atatürk, 1926 senesinde İsmet Paşa’yla beraber İzmir’e geldiğinde burada kalır. Bundan birkaç sene sonra belediye burayı satın alır ve yeni eşyalar dahil ederek Atatürk’e jest olarak verilir. Bu nedenle 1930 ve 1934 seneleri arasında Atatürk, İzmir’i her ziyaretinde bu evi kullanır. Atatürk’ün ölümünden sonra ev, kardeşi Makbule Baysan’a bırakılır. 1940 senesinde ise belediye burayı müze olarak projelendirir. 11 Eylül 1941 senesinde büyük bir törenle müzenin açılışı gerçekleşir. O dönemden itibaren Atatürk İl Kütüphanesi ile birleştirilmiş şekilde hizmet verir. 1972 senesinde Başbakanlık tarafından evin mülki hakları Arkeoloji Müzesi’ne aktarılır. Gerekli restorasyon işlemleri gerçekleştikten sonra 1978 senesinde Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak yeniden açılışı yapılır. Müzede yer alan tüm etnografik eserler kısa bir süre sonra İzmir Etnografya Müzesi’ne aktarıldığı için buranın adı da Atatürk Müzesi olarak güncellenir. Tarihi bina Levanten mimarisi kadar Osmanlı mimarisinden de izler dikkat çeker. Genel anlamda neoklasik bir tarzla inşa edilen yapı bodrum, zemin ve bir ana kattan oluşur. Ön cephede şirin bir cumba vardır. Bu cumbalara İzmir’deki tarihi evlerin pek çoğunda rastlanır.

Atatürk MüzesiAtatürk MüzesiAtatürk MüzesiAtatürk Müzesi

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  25.07.2022 07:51

  Atatürk'e ait bir çok bilgi edineceğiniz, Alsancak iskelesine yakın mimarisi ve dizaynı iyi planlanmış güzel bir müze. Mobilyaların kokusu bile güzeldi

 • aslidemirr
  21.09.2022 10:56

  Türkiyemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir çok bilgi öğrenebileceğiniz ve eşyalarını inceleyebileceğiniz mükemmel bir müze. Konum açısından ulaşımı kolay harika bir müze.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota