Arkas Deniz Tarihi Müzesi - GeziBilen

Arkas Deniz Tarihi Müzesi

Arkas Deniz Tarihi Müzesi

İzmir’in Bornova ilçesinde yer alan Arkas Deniz Tarihi Müzesi, 2012 senesinin mayıs ayında açıldı. Müzenin adından da anlaşılacağı üzere Arkas, müzenin finansal sürecine çok ciddi bir katkı sundu. Müzede sergilenen gemi maketleri, gemi antikaları, tablolar ve diğer koleksiyon parçaları ortalama otuz yıllık bir zaman dilimi içinde oluşturuldu. Arkas Deniz Tarihi Müzesi toplamda üç katlıdır. Müzede 112 gemi maketi ve 127 parça gemi antikası bulunur. Temel amaç, denizcilik sektöründe senelere göre yaşanan gelişimi gözler önüne sermektir. Koleksiyonu oluşturan parçaların en eskisi milattan önce 1000 senesine aittir. Müzeye ev sahipliği yapan bina aynı zamanda Arkas ailesinin de bir dönem oturduğu evdir. Evin 1800’lü yılların ortasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Denizcilik ve gemicilik gibi temalara özel merakı olan ziyaretçilere kapısı açık olan müzenin ilk katında pusulalı bir dümen dolabı yer alır. Aynı zamanda Bandırma Vapuru ve Savanarona yatı gibi yerli gemilerin yanında, Kolomb’a ait kâşif gemilerin maketleri dikkat çeker. Diğer taraftan maketlerin dışında önemli deniz ressamların ürettiği pek çok özel eser, müzeye apayrı bir hava katar. Merkez içinde toplamda 67 adet tablo bulunur. Arkas Deniz Tarihi Müzesi’nin ziyaretleri, normal koşullarda haftada bir gün olarak belirlenmişti. Ziyaretçilerin müzeye olan yoğun ilgisinden sonra müze yönetimi ziyaretleri haftada üç güne çıkarma kararı aldı. Şu anda salı, perşembe ve cumartesi günleri müzeyi ziyaret etmek mümkündür. Müzenin Ege Üniversitesi’ne son derece yakın bir konumda olması, gençlerin buraya her daim ilgi göstermesini sağlar. İsteyen ziyaretçiler, müzeyi özel bir rehber eşliğinde gezebilir. Müzeyle ilgili bir ön kanıya sahip olmak adına site üzerinden 360 derecelik sanal turu deneyebilirsiniz.

Arkas Deniz Tarihi MüzesiArkas Deniz Tarihi MüzesiArkas Deniz Tarihi Müzesi

Yorumlar

 • gunerican
  31.05.2023 13:24

  Denizilikle ilgili olan dostlar bir istanbul deniz müzesi değil ama burasıda güzel bir müze

 • vlknckcc
  02.12.2022 08:08

  Açıkçası giderken bu kadar büyük beklentilerim yoktu, beni kesinlikle şaşırttı diyebilirim. Denizcilikle ilgilenen birisini ise gerçekten büyüleyecektir.

 • aysenurgunduzz
  07.07.2022 12:56

  Denizcilikle ilgili muhteşem tablolar ve değişik dönemlere ait savaş gemileri nakliye gemileri saltanat kayıkları değişik kültüre ait gemi maketleri var mutlaka ziyaret edilmeli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota