Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi - GeziBilen

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yakın zaman önce şehre kazandırılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, kültür-sanat şehri olarak öne çıkan İzmir’de büyük bir ilgi ile karşılandı. AASSM olarak kısaltılan merkez, şehrin şu anda en modern ve en büyük kültür merkezleri arasında yer alıyor Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nin ilk projesi 2000 senesinde oluşturuldu ancak yapımı 2008 senesinde tamamlandı. Görkemli bir açılışla sanatseverlere merhaba diyen merkezde, mimar Tevfik Tozkoparan imzası bulunuyor. Geçmişte merkezin bulunduğu yer bir troleybüs garajı olarak kullanılıyordu. Buranın aynı zamanda harika bir dönüşüm hikayesine ev sahipliği yapması da mekana duyulan saygıyı artırır. İzmirlilerin yaşam tarzı ve kültürel eğilimleri yapının mimari sürecinde etkili olur. Toplamda 29 bin 500 metrekarelik bir alanı kaplayan Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde 1130 kişilik büyük bir salon bulunur. Diğer yandan yaklaşık 240 kişilik ayrı bir salon daha kullanılır. Beş sergi salonu da farklı disiplinlerden eserlerini sergilemek isteyen sanatçılar için büyük fırsatlar doğurur. Merkezin özellikle de akustik özellikleri dikkat çekici düzeydedir. Hatta bu konuda Türkiye’nin en iyi salonlarından biri olduğu iddia edilir. İzmir’deki en önemli organizasyonlara her daim başarılı bir şekilde ev sahipliği yapan merkez, uluslararası festivallerde adeta bir kurtarıcıdır. Akustik altyapısı Sydney Opera Evi’nde de imzaları olan ARUP şirketi tarafından gerçekleştirilir. Açılışında müthiş konserler dışında İstanbul Modern Sergisi, ziyaretçilerden büyük bir beğeni almıştır. Daha sonraki dönemlerde İzmir Opera Balesi’nin, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın ya da İzmir Kültür Sana ve Eğitim Vakfı’nın etkinlikleri burada yapılır. Ayrıca son dönemlerde İzmir Festivali ve Avrupa Caz Festivali için de tercih edilen mekân Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi olur.

Ahmed Adnan Saygun Sanat MerkeziAhmed Adnan Saygun Sanat MerkeziAhmed Adnan Saygun Sanat MerkeziAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Yorumlar

 • unaloykuus
  25.05.2023 07:18

  İzmirde güzel organizasyon yapılan sanat merkezlerinden biri

 • leylakorkmazz
  31.08.2022 06:47

  İzmir'deki en sevdiğim sanat merkezlerinden biri. Ulaşımı kolay. Yıl boyunca çeşitli organizasyonlara yer veriliyor. Akustiği güzel bir sahne. Operaya gelecek olursanız balkonu öneririm.

 • gunerican
  31.05.2023 13:01

  Güzel 👍🏼

 • ardacetinkaya
  10.10.2022 06:46

  Senfoni orkestrası eşliğinde klasik müzik dinlemek için harika bir yer. İzmir'de bu anlamda en iyi yer. Metro ile gidecekler Poligon durağında inip yürüyerek gidebilirler. Bahçesindeki cafe de hoş.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota