Zuhurat Baba Türbesi

Zuhurat Baba Türbesi

Zuhurat Baba Türbesi

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde yeşil alanların çokluğuyla bilinen Zuhurat Baba Mahallesi, nesiller boyunca dilden dile aktarılarak günümüze ulaşmış mistik rivayeti ile tanınan ve bulunduğu mahalleye de adını veren eski bir türbeye ev sahipliği yapar.

Zuhurat Baba adlı genç bir kişinin, 1453’teki İstanbul’un fethi sırasında Bizans İmparatorluğu’nun su kaynaklarını zehirlemesi üzerinde sıkıntı yaşayan Osmanlı askerlerine içme suyu dağıttığı ama tulumbasının hiç eksilmediği rivayet edilir. Subay listesinde adı bulunmadığı gibi komutanların tulumbasının içine baktığında bir deniz gördüğü söylenir. Fethin ardından Zuhurat Baba, askerler tarafından bugünkü türbesinin olduğu yerde vefat etmiş halde bulunur. Bir mezar açılır ve Zuhurat Baba, dualar eşliğinde gömülür. İşte Zuhurat Baba Türbesi, bu tarihten itibaren şehrin kutlu mekanlarından biri olarak süreklilik halinde ziyaretçi akınına uğrar.

Yeşil parmaklıklarla çevrili geniş ve ağaçlar içerisindeki alanda bulunan türbe, sade bir iç mekana sahiptir. Yoğunluğun özellikle Cuma günleri arttığı, ikramların yapıldığı türbe, akşam kapatılır ve belirli saatler dahilinde ziyaret edilebilmektedir. Zuhurat Baba Türbesi Bakırköy Meydanı, sahili ve Yeşilköy, Şirinevler, Ataköy gibi çevredeki noktalara ulaşımı sağlayan işlek bir caddeye yakın konumdadır. Ayrıca Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’na yürüme mesafesindedir. 

Zuhurat Baba TürbesiZuhurat Baba TürbesiZuhurat Baba TürbesiZuhurat Baba Türbesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  26.10.2022 06:21

  Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi esnasında Bizanslılar su kuyularını zehirleyince, savaşın en yoğun şiddette yaşandığı anlarda Osmanlı ordusu su ihtiyacını karşılayamayıp, susuzluk sorunuyla karşılaşır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler