Zühtü Paşa Camii - GeziBilen

Zühtü Paşa Camii

Zühtü Paşa Camii

Zühtü Paşa Camii, İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki sahile yakın konumda, yoğun nüfuslu ilçelerden Kadıköy’ün ünlü Bağdat Caddesi üzerindedir. Osmanlı Padişahı II. Abdülhamit döneminin önde gelen devlet adamlarından Ahmet Zühtü Paşa tarafından 1884’te yaptırılmıştır.

Zühtü Paşa Camii, beton ve tuğladan yapılmış dayanıklı tipte bir yapıdır. Avlu kapısının üzerindeki mermer alınlıkla taçlandırılmış zarif kitabe dikkat çeker. Geniş avlusundan geçilerek girilen caminin iç mekanı oldukça renklidir. Giriş kapısının üzerinde de kitabe vardır. Son cemaat yeri, yani avlu ile cami arasındaki kısımda ahşap tavan kullanılmıştır. İç mekanda geometrik süsleme ve bezemelerin yanı sıra birçok kısımdaki dua ve ayetler göze çarpar. Merdivenlerle çıkılan üst kat ve alt kattan oluşur.

Kütahya çinileri, kalem işi süslemeler ve incelikle işlenmiş detaylar ilgi çekicidir. Ferah ve aydınlık bir ambiyansa sahip olan dikdörtgen planlı caminin kubbesi de son derece gösterişlidir. Mihrabın iki tarafında pilastrlar yani yarım sütunlar yer alır. Külah kısmı ile öne çıkan minber ile vaaz kürsüsü ahşaptandır. Pencerelerdeki neo gotik etkisi şaşırtıcıdır.

Genel itibarıyla kent kimliğine değer katan, tarihi ve sanatsal öneme sahip oldukça sofistike bir eserdir.

Zühtü Paşa CamiiZühtü Paşa CamiiZühtü Paşa CamiiZühtü Paşa Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota