Ziraat Bankası Binası (Karaköy)

Ziraat Bankası Binası (Karaköy)

Ziraat Bankası Binası (Karaköy)

İstanbul’daki merkezi destinasyonlardan Karaköy’ün en ünlü yapıları arasındaki Ziraat Bankası Binası, 100 yılı aşkın geçmiş ile tarifi kolay olmayan nadide bir eser adeta. 20’nci yüzyılın başında şehrin öne çıkan ticaret merkezinde yapımına başlanan bina, dışıyla olduğu kadar sanatsal iç mekanıyla da dikkat çeker.

Üç cepheden oluşan, eklektik mimari üslubuna sahip bina ilk olarak Avusturya, ardından Fransız menşeili banka tarafından kullanılır ve bir süre de ‘Tütün Rejisi’ adlı Osmanlı kuruluşu bünyesinde kalır. Nihai olarak 1944’te günümüze değin gelen Ziraat Bankası dönemi başlar.

Karaköy Meydanı’nı gören bina, aynı zamanda Haliç’e de hakim konumdadır. Giriş katında müşterilerin kabul edildiği alanlar bulunan yapının üst katları ise bölümlere ayrılmış ofisler şeklindedir. Çatı katı, 1975’te özgün binaya ilave edilmiştir.

Süslemeler, pencere düzeni, sütunları, çelenk motifleri, armalar, bitki-hayvan figürleri, heykeller ve kapıları ile çarpıcı bir eserdir. Her biri binanın genel kompozisyonuyla uyum içindeki detayları ile övgü alır bu tarihi değer. Son olarak 2017’de bir dizi restorasyonun başlatıldığı Ziraat Bankası Binası’nın belirli bir kısmının sergi alanı şeklinde kullanılması planlanıyor.

Ziraat Bankası Binası (Karaköy)Ziraat Bankası Binası (Karaköy)Ziraat Bankası Binası (Karaköy)

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:11

  Karaköy limanında yer alan bina, İlk olarak 19. yüzyılda Avusturyalı Wienner Bank için yaptırılmış. Daha sonra sırasıyla, Fransız Banque Française des Pays Orient ve Tütün Rejisine tarafından kullanılmış. 1944 yılından bu yana ise Ziraat Bankası Karaköy şubesi olarak faaliyet göstermektedir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler