Zeynep Sultan Camii

Zeynep Sultan Camii

Zeynep Sultan Camii

Zeynep Sultan Camii; İstanbul’daki öne çıkan gezi destinasyonlarından Sultanahmet’teki Ayasofya ile Topkapı Sarayı duvarlarının yakınında konumlanır. Tarihi bölgedeki çok sayıda tarihi yapıdan biri olan Zeynep Sultan Camii, zarafeti ile Türk barok tarzının şahsına münhasır örnekleri arasında gösteriliyor. 

Osmanlı Padişahı III. Ahmet’in kızı Zeynep Sultan tarafından yaptırılan cami, kare şeklinde ve üzeri tek bir kubbeyle örtülü durumdadır. Bir yanında cami ile avlu arasındaki son cemaat yeri adlı kısım, diğer yanında kare şeklindeki apsis yer alır. 

Kubbesinden dolayı Bizans kiliselerini andıran yapıda taş ve tuğla bir arada kullanılmıştır. Kubbe tasarımı, Türk camilerinden hemen hemen hiç uygulanmamış bir tarza işaret eder zira altındaki dalgalı hareketlerle kıvrılan kornişler arasında bulunan pencereleri son derece farklıdır. 

Caminin iç mekanı kubbesinden kaynaklı pencerelerle birlikte oldukça aydınlıktır. Mavi rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı süslemeleri ile çarpıcıdır. Caminin bitişiğindeki süslü sebil de gezi kapsamında görülmesi önerilen tarihi değerler arasındadır. 

Zeynep Sultan CamiiZeynep Sultan CamiiZeynep Sultan CamiiZeynep Sultan Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler