Zal Mahmud Paşa Türbesi - GeziBilen

Zal Mahmud Paşa Türbesi

Zal Mahmud Paşa Türbesi

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Zal Mahmud Paşa Türbesi; cami, medreseler ve çeşmeden oluşan zarif bir külliyede yer alır. Zal Mahmut Paşa ve eşi tarafından yaptırılan bu kompleksin tanınmış mimarı ise dönemin Saray Baş Mimarı Mimar Sinan’dır. 

Çinileri ile meşhur cami, klasik çeşme ve medreselerin yanı sıra aynı gün, hatta saatte vefat ettiği kaydedilen Zal Mahmut Paşa ve eşi Şah Sultan’ın sandukalarının bulunduğu türbe ziyaret edilebilir. Medreselerden birinin avlusunda konumlanır. Manevi açıdan önem taşıyan türbe içerisinde adı bilinmeyen üçüncü bir sanduka daha yer alır. 

İçeride geniş ve çarpıcı bir mekan algısı yaratan sekizgen planlı türbe, çift kubbeyle örtülü oluşuyla dikkat çeker. İki sıra pencerelidir. Ayrıca hoş kalem işleri göze çarpar. Oldukça büyük ve görkemli bir yapıdır. 

Zal Mahmut Paşa, iki Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman ve Şah Sultan’ın da babası olan II. Selim’e vezirlik yapmış önemli bir devlet adamıydı. Başarılarından dolayı vezir olarak kabul görmesinden önce Anadolu Beylerbeyi görevi de yaptı. Kanuni Sultan Süleyman’ın kendisinden şüphe duyduğu veliahttı Şehzade Mustafa’yı ortadan kaldırdığı için ‘Zal’ unvanı verilmiştir. 

Zal Mahmud Paşa Türbesi Zal Mahmud Paşa Türbesi Zal Mahmud Paşa Türbesi Zal Mahmud Paşa Türbesi

Yorumlar

 • cannalii
  08.02.2023 17:42

  Çok güzel bir camii, tenha olduğu zamanlarda ayrı bir güzel oluyor, şehrin içinde bir o kadar da şehirden uzak, çoğu insanın yanından geçip fark etmediği o sekinet ve huzur dolu mekân, bir çay içmeye uğramanızı tavsiye ederimm..

 • ftherdincc
  13.01.2023 08:58

  Sanat atölyeleri ile çevrili, tarihi Mimar Sinan yapısında sakin ve nezih bir ortamda çay kahve içmek için ideal.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota