Yeşilköy Feneri

Yeşilköy Feneri

22.02.2021 00:18


İstanbul’daki tarihi fenerlerden biri de Avrupa Yakası’ndaki Bakırköy ilçesinin Yeşilköy semtindedir. 1856’da denize doğru çıkıntı yapmış bir noktada yaptırılan Yeşilköy Feneri, 23 metrelik yüksekliği ile dikkat çeker. Taştan inşa edilen yapının Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki adı ‘Ayastefanos Feneri’ olan yapı, 1926’dan sonra Yeşilköy Feneri adıyla anılmaya başlanır.

Tarihi fener, deniz ulaşımında halen aktif işlev sunmaktadır. Marmara Denizi’nden seyirle Boğaziçi’ne giriş yapacak gemiler için bir nevi yol göstericidir. Feneri, 10 deniz mili mesafeden görülebilir. Halihazırda elektrikli sistemle çalışmaktadır.

İlk zamanlarında deniz kıyısında konumlanan fener, kıyı şeridinin doldurulmasıyla bir miktar içeride kalmıştır. Önünden yürüyüş yolu geçer. Ayrıca yakınında bir de lokanta bulunur. Karakteristik, hoş bir mimariye sahiptir. Akşam saatlerinde ışığıyla birlikte yakın çevresinde oluşturduğu ambiyansla meşhurdur.

Çeşitli dönemlerde restorasyon gören, semtin öne çıkan simgeleri arasındaki Yeşilköy Feneri, günümüzde koruma altındadır. Fenerin bulunduğu alandaki denizin derinliği 7 metre civarıdır.

Yeşilköy FeneriYeşilköy FeneriYeşilköy FeneriYeşilköy Feneri

Yorumlar

 • melekbakan
  04.07.2022 06:45

  Yemek yerken dinlenmek ve her yediğinizden tat almak istiyorsanız muhakkak tercih etmenizi öneririm.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler