Yeniköy Sinagogu - GeziBilen

Yeniköy Sinagogu

Yeniköy Sinagogu

Tarihi sinagog hem konumu hem de tarihi mekanları ile İstanbul’un cazibe merkezlerinden Yeniköy’de konumlanır. 1870’lerde inşa edilmiştir. Kamondo ailesinden Abraham Salomon Camondo tarafından yaptırılan sinagog, 1957’de Mimar Jak Pardo tarafından esaslı bir onarımdan geçirilir. Korunması gereken kültür varlığı olarak kabul edilen sinagog, ibadete açık durumdadır.

Sadioğlu ailesi tarafından 2000 yılında yenilenen Yeniköy Sinagogu, Avrupa’daki sinagoglardan esinlenilerek çağdaş bir yapıya kavuşturuldu. Aydınlatma düzeniyle görkemini artıran sinagogun bahçesine bir de suka (çardak) yapıldı.

Tarihi dokusu kaybettirilmeden dizayn edilen sinagogun kapısındaki ‘Süleyman Yıldızı Kabartması’ zarafetiyle dikkat çeken detaylar arasında. Restorasyon çalışmalarının ardından, 3 Haziran 2001’de düzenlenen bir törenle açılan yenilenmiş Yeniköy Sinagogu’na; ayrıca zerafet, temizlik ve güzellik anlamlarına gelen ‘Tiferet İsrael’ adı verildi. Sinagog, günümüzde her Cumartesi sabahı ve bayramlarda hizmet vermeye devam ediyor.

Yeniköy SinagoguYeniköy SinagoguYeniköy Sinagogu

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota