Hünkar Kasrı

Hünkar Kasrı

31.05.2021 16:07


İstanbul şehrinde keyifle gezilecek yerlerden biri olan Hünkar Kasrı, Eminönü Tarihi Yarımada içinde yer alır. 1995 senesinden bu yana kentsel ve tarihi sit alanı olarak tescil edilen mekan, Klasik Osmanlı mimarisinden önemli izler sunar. Yeni Cami Külliyesi’ndeki yapı topluluğunun önemli bir parçası olan Hünkar Kasrı, ziyaretçilerden tam not almayı başarır. Hünkar Kasrı’nı ziyaret ettiğiniz zaman 17’nci yüzyıldan kalan çiniler, sedefkariler, panolar, renkli pencereler ve tunç alçılar ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda Hünkar Kasrı’nın hemen giriş bölümünde ağaç işçiliğinin en nadide örneklerini bulmak mümkündür. Burada yer alan çini örneklerinin çoğu İznik’te yapılmıştır ve özel olarak süsleme amacıyla buraya getirilmiştir. Şu anda kasrın içinde toplamda 10 bin civarında çini süsleme örneği olduğu bilinir.

Hünkar Kasrı içinde yer alan çini örneklerinin bazıları desen itibariyle özgündür ve başka yerde ikinci bir örneğine rastlanmaz. Burada kasır ve cami arasında gizli bir geçit yer alır. Sanat tarihçileri ve otoriteler burayı kendi devrinin en başarılı ve görkemli eserlerinden biri olarak yorumlar. Hünkar Kasrı her gün ziyaret için uygun bir mekan değildir. Her ayın ikinci haftasına denk gelen perşembe günü ziyaret edilebilir. Hünkar Kasrı’na ulaşmak adına tramvay ve otobüsleri değerlendirebilirsiniz. Eminönü otobüs duraklarının hemen karşısında, Yeni Camii’nin hemen yanında konumlanır.

Bütün görkemi ve ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılayan Hünkar Kasrı, III. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan’ın girişimleri ile yapılır. İç mimarisindeki çini süslemeler kadar düş yapısıyla da büyüleyicidir. Denize yakın bir konumda olması yerli ve yabancı ziyaretçilerin ulaşımı açısından da büyük bir avantaj doğurur. Bu durum ziyaret oranlarına bariz şekilde yansır. 2004 yılında Hünkar Kasrı’nda kapsamlı bir restorasyon çalışması yürütülür.

Hünkar KasrıHünkar KasrıHünkar KasrıHünkar Kasrı

Yorumlar

 • beraattglr
  13.01.2023 14:08

  17. yy’da III. Murad’ın Eşi Safiye Sultan’ın isteğiyle Padişahın ve ailesinin namaz öncesi ve namaz sonrasında istirahate çekilip, ihtiyaçlarını giderecekleri küçük bir köşk olarak yapılmış.

 • ftherdincc
  04.01.2023 08:30

  İçerisini hep merak ettiğim yerlerden biriydi bir sergi sayesinde gezme imkanımız oldu ve bayıldık Eminönü’ne gelirseniz mutlaka gezmelisiniz çiniler Fildişi kaplama kapılar herşey o kadar güzel ki

 • omrkazncc
  11.01.2023 13:14

  Harika bir eser. Restorasyonu cok iyi yapılmış. Doku aynen korunmuş.

 • grknsoyluu
  28.12.2022 07:21

  Muazzam derecede tarih kokuyor. Kapılardaki işlemeler beni benden aldı. Gerçekten gidip görülmesi gereken bir yer. Ücretsiz giriş bilginiz olsun.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler