Hünkar Kasrı - GeziBilen

Hünkar Kasrı

Hünkar Kasrı

İstanbul şehrinde keyifle gezilecek yerlerden biri olan Hünkar Kasrı, Eminönü Tarihi Yarımada içinde yer alır. 1995 senesinden bu yana kentsel ve tarihi sit alanı olarak tescil edilen mekan, Klasik Osmanlı mimarisinden önemli izler sunar. Yeni Cami Külliyesi’ndeki yapı topluluğunun önemli bir parçası olan Hünkar Kasrı, ziyaretçilerden tam not almayı başarır. Hünkar Kasrı’nı ziyaret ettiğiniz zaman 17’nci yüzyıldan kalan çiniler, sedefkariler, panolar, renkli pencereler ve tunç alçılar ile karşılaşırsınız. Aynı zamanda Hünkar Kasrı’nın hemen giriş bölümünde ağaç işçiliğinin en nadide örneklerini bulmak mümkündür. Burada yer alan çini örneklerinin çoğu İznik’te yapılmıştır ve özel olarak süsleme amacıyla buraya getirilmiştir. Şu anda kasrın içinde toplamda 10 bin civarında çini süsleme örneği olduğu bilinir.

Hünkar Kasrı içinde yer alan çini örneklerinin bazıları desen itibariyle özgündür ve başka yerde ikinci bir örneğine rastlanmaz. Burada kasır ve cami arasında gizli bir geçit yer alır. Sanat tarihçileri ve otoriteler burayı kendi devrinin en başarılı ve görkemli eserlerinden biri olarak yorumlar. Hünkar Kasrı her gün ziyaret için uygun bir mekan değildir. Her ayın ikinci haftasına denk gelen perşembe günü ziyaret edilebilir. Hünkar Kasrı’na ulaşmak adına tramvay ve otobüsleri değerlendirebilirsiniz. Eminönü otobüs duraklarının hemen karşısında, Yeni Camii’nin hemen yanında konumlanır.

Bütün görkemi ve ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılayan Hünkar Kasrı, III. Murat’ın eşi olan Safiye Sultan’ın girişimleri ile yapılır. İç mimarisindeki çini süslemeler kadar düş yapısıyla da büyüleyicidir. Denize yakın bir konumda olması yerli ve yabancı ziyaretçilerin ulaşımı açısından da büyük bir avantaj doğurur. Bu durum ziyaret oranlarına bariz şekilde yansır. 2004 yılında Hünkar Kasrı’nda kapsamlı bir restorasyon çalışması yürütülür.

Hünkar KasrıHünkar KasrıHünkar KasrıHünkar Kasrı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota