Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları

Yedikule Zindanları

Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul, bin yılı aşkın süre boyunca Hunlar’dan Ruslar’a birçok farklı milletin akınlarına karşı durdu. Bu amansız savunmanın temel öğesi ise şüphesiz şehri karadan ve denizden gelecek saldırılara karşı koruyan sur sistemiydi. 

Kilometreler boyunca Marmara Denizi’nden Ayvansaray Kapısı’na kadar eski İstanbul’u saran kara surlarının belki de en ilginç noktalarından biri ise Yedikule’dir. Adını aralarındaki kalın duvarlarla yaklaşık olarak beşgen oluşturacak şekilde sıralanmış yedi kulesinden alır. 

Bu kulelerin 4’ü Bizans, 3’ü Osmanlı zamanında yapıldı. Yedikule Kapısı ve yakınındaki Altınkapı ile çevrili bu lokasyonun diğer ilginç özelliği de Yedikule Zindanları olarak bilinen bir başka noktaya ev sahipliği yapmasıdır. 

Fatih ilçe sınırlarında konumlanır. Marmara Denizi’ne hakim bir noktada yani İstanbul’un güneyinde bulunan Yedikule Zindanları, Yedikule’nin iç bölümüne girişteki kulelerin oluşturduğu yerdir. Genel itibarıyla hisarın iç mekanı ve zindanlar görülebilir. Kimilerine korkutucu gelebilir; Osmanlı zamanında mahkumlar kalır, işkence görürlerdi. Mahkumlar tarafından duvarlara yazılmış yabancı dilde yazılar ve çapa gibi bazı izler göze çarpar. 

Yedikule Zindanları, aydınlık alanlarına karşın genel itibarıyla karanlık bir ambiyansa sahiptir. 

Surlara çıkılabildiği için dışarıda kalan semt ve deniz manzarasına da bakılabilir. Gezi kapsamında yakın çevrede mahkumların idam ettirildiği yerler ve Kanlı Kuyu adı verilen oyuk da incelenebilir. 

Yedikule ZindanlarıYedikule ZindanlarıYedikule ZindanlarıYedikule Zindanları

Yorumlar

 • ftherdincc
  04.01.2023 11:10

  Yedikule zindanları roma döneminden Osmanlıya geçmiş. Bu günlere kadar gelmiş bir yapı. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 • ssedatylmz
  12.01.2023 11:53

  Böyle tarihi mekanlara sahip çıkmak çok önemli!!! Burasıda geyet güzel bakılmış.

 • acelyaabasar
  26.10.2022 10:42

  Böyle tarihi mekanları özellikle hisar, sur ve kalelerin büyük hayranıyım.

 • caliskanahmt
  02.03.2023 11:44

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler