Yavuz Sultan Selim Camii

Yavuz Sultan Selim Camii

22.02.2021 00:18


Sadece sekiz yıl padişah olarak kalmasına rağmen sınırları 2,5 kat artıran, Mısır’ı Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katmakla kalmayıp Halifeliği de getiren Yavuz Sultan Selim, tek oğlu dışındaki tüm erkek akrabalarını öldürmesiyle de bilinir. Ayrıca ayaklanmalarda tereddütsüz şekilde zor kullanması, beğenmediği kim olursa olsun sert tutum göstermesiyle de hem öncülleri hem halefleri nezdinde ayrı bir yer edinir. 

İstanbul’un Fatih ilçesinde Haliç’e yakın bir yükselti üzerindeki Yavuz Sultan Selim Camii ise padişahın şöhretine tezat oluşturacak şekilde dingin bir atmosfere sahiptir. Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmak istenen cami, ani ölümü üzerine 1520’li yılların sonuna doğru oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamamlandı. 9’uncu Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim, sırtında çıkan ve bir türlü tedavi edilemeyen bir çıban yüzünden Edirne’de hayata gözlerini yumdu.

Cami, sekizgen kubbeli şadırvana sahip, çok renkli sır tekniği ile hazırlanmış İznik çinilerinin süslediği avlusuyla dikkat çeker. Çünkü burası ulu ağaçlarla dolu yemyeşil bahçesi ve kuş cıvıltıları ile huzur doludur. Kare planlı caminin iç mekanında da zarif çiniler yer alır. Genel itibarıyla imam kürsüsü, kafesler ve diğer tüm bölümlerinde yoğun süslemelerin bulunduğu Yavuz Sultan Selim Camii’nde orijinal ahşap işçiliği de göz alıcı ayrıntıları arasında gösterilebilir. 

Adına yaptırdığı camiyi tamamlayan oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Yavuz Sultan Selim Türbesi’nin de yakınında bulunduğu ve 2010’da ibadete açılan tarihi cami, şehrin öne çıkan manevi ve sanatsal gezi noktaları arasındadır. 

Yavuz Sultan Selim CamiiYavuz Sultan Selim CamiiYavuz Sultan Selim CamiiYavuz Sultan Selim Camii

Yorumlar

 • gulleribrahimm
  28.12.2022 08:06

  Seyir manzaralı camii. Manzara harika. Camiden sonra aşağıya doğru inerseniz Balat sahile gidebileceksiniz. Tarihle iç içe bir Balat sizleri bekler.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler