Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii - GeziBilen

Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki bir Osmanlı yadigarı olan eser, Şeyhülislam Üryanizade Ahmet Esat Efendi tarafından yaptırılmıştır. Şeyhülislam, dönemin dini konulardaki en yüksek rütbesidir. Ahmet Esat Efendi Camii, Üsküdar sahilinde bulunmaktadır.

İki yanı tuğla örgülü olan giriş kapısına sahip olan cami, dikdörtgen planla inşa edilmiştir. Kapının üzerinde caminin yapım yılı 1860 yazmaktadır ancak bazı kaynaklarda caminin yapım yılı olarak 1889 geçmektedir.

Köşke benzeyen bu ahşap caminin en ilgi çeken özelliği minaresidir. Kısa gövdeli olan minarenin şerefesi baklava motifleriyle süslüdür. Şerefenin üstünde kademeli kaş kemerler, ara dolgu bölümlerde beş kollu yıldızlar vardır. Daha üst tarafta İslam sanatlarında sıkça karşılaştığımız geometrik bir bezeme çeşidi olan mukarnaslar ve köşelerde de yapraklar bulunur.

Hoca Abdullah Efendi ve Ahıskalı Hoca İsmail Efendi gibi tanınan, bilinen isimlerden ders alan Ahmet Esat Efendi, Padişah II. Abdülhamit tarafından 1878 yılında şeyhülislamlığa getirilmiştir. Şeyhülislamlığı boyunca izlediği yol, padişahın dini konulara karışmaması ve otoritesini sağlaması üzerine kurulu olmuştur.

Üryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota