Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki bir Osmanlı yadigarı olan eser, Şeyhülislam Üryanizade Ahmet Esat Efendi tarafından yaptırılmıştır. Şeyhülislam, dönemin dini konulardaki en yüksek rütbesidir. Ahmet Esat Efendi Camii, Üsküdar sahilinde bulunmaktadır.

İki yanı tuğla örgülü olan giriş kapısına sahip olan cami, dikdörtgen planla inşa edilmiştir. Kapının üzerinde caminin yapım yılı 1860 yazmaktadır ancak bazı kaynaklarda caminin yapım yılı olarak 1889 geçmektedir.

Köşke benzeyen bu ahşap caminin en ilgi çeken özelliği minaresidir. Kısa gövdeli olan minarenin şerefesi baklava motifleriyle süslüdür. Şerefenin üstünde kademeli kaş kemerler, ara dolgu bölümlerde beş kollu yıldızlar vardır. Daha üst tarafta İslam sanatlarında sıkça karşılaştığımız geometrik bir bezeme çeşidi olan mukarnaslar ve köşelerde de yapraklar bulunur.

Hoca Abdullah Efendi ve Ahıskalı Hoca İsmail Efendi gibi tanınan, bilinen isimlerden ders alan Ahmet Esat Efendi, Padişah II. Abdülhamit tarafından 1878 yılında şeyhülislamlığa getirilmiştir. Şeyhülislamlığı boyunca izlediği yol, padişahın dini konulara karışmaması ve otoritesini sağlaması üzerine kurulu olmuştur.

Üryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi CamiiÜryanizade Ahmet Esat Efendi Camii

Yorumlar

 • ftherdincc
  13.01.2023 09:07

  Çok hoş ve samimi bir cami. Deniz kenarinda küçük ve iç açıcı.

 • cemmelih
  28.09.2022 07:51

  Beylerbeyi tarafından Kuzguncuk'a girişte sağda, çok şirin, küçük ve 160 yıllık bir cami. Özellikle minaresi ve boğaz kenarında olması görülmeye değer. İçi ise bir o kadar sade.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler