Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

04.05.2023 12:39


İş Bankası’nın kuruluşundan günümüze kadar olan ekonomik, sosyal ve kurumsal gelişimine ilişkin bilgi ve hatıraların bir araya getirildiği, korunduğu ve halkla paylaşıldığı bir kurumsal tarih müzesidir. 

Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk bankası olarak 1924’te kurulan İş Bankası’nın tarihine ev sahipliği yapmak üzere Yenicami Şubesi seçilmiş. 23 Eylül 1892’de İstanbul Postanesi olarak inşa edilen bina, 20 Şubat 1928 tarihinde Türkiye İş Bankası'nın İstanbul Şubesi olarak hizmet vermeye başlamış ve 1950'li yıllarda şubenin adı Yenicami Şubesi olarak değişmiş. 2004 yılına kadar bu şekilde hizmet vermiş ve restorasyon sürecinin ardından müze olarak ülkemizin kuruluş ve kalkınma öyküsünü yansıtmaya başlamış. 1890 yılında postahane binası olarak inşa edilen yapının, kapısının önünde durup dikkatli baktığınızda dönem mimarisinin izlerini görebilirsiniz.

Cumhuriyet tarihi şahitlerinden biri olan müze 3 katında da aktif olarak serginin devam ettiği binasıyla, tüm yıl ziyaretçilerine açık. Üst katında bulunan ilk salondan başlayan ve sekiz salon boyunca devam eden bu binada, İş Bankası’nın tarihini kronolojik bir biçimde anlatan sabit bir sergi bulunmakta. Bankaya ait zengin arşivden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belge ve fotoğraflar, farklı dönemlere ait daktilo, hesap makinesi gibi bankacılık aletleri, kumbara, promosyon malzemeleri, reklam filmleri gibi bankaya özgü materyaller müzenin birinci katında sergileniyor. Giriş ve bodrum katta ise şube döneminden kalma sabit halde bulunan tarihi bankolar, ana kasa ve kiralık kasa dairelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca sadece filmlerde gördüğümüz ve bankalarda yetkili çok az insanın girebildiği ana kasa dairesi ve müşteri kullanımına açık kiralık kasa dairesini müzede gezebilirsiniz. Bu iki kasayı bağlayan koridorda ışıklar ve seslerden oluşan hareketli bir enstalasyon bulunuyor. 


Fotoğraf Kaynağı: https://www.issanat.com.tr/turkiye-is-bankasi-muzesi

Türkiye İş Bankası MüzesiTürkiye İş Bankası MüzesiTürkiye İş Bankası MüzesiTürkiye İş Bankası Müzesi

Yorumlar

 • pelinakgl
  08.09.2023 10:24

  Burası mı yoksa Ankara İş Bankası Müzesi mi daha güzel bi düşündüm :))

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler