Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İstanbul’un önemli müzelerinden biri olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, pek çok ödüle sahiptir. İslam eserlerinin buluşma adresi olan müze, dünya çapında bir üne sahiptir. Müzenin en önemli özelliği, Türkiye’de bu alanda oluşturulan ilk müze olmasıdır. Müzeye ev sahipliği yapan saray, bugüne ulaşan tek özel saray olarak bilinir. Bu yapının tarihi 16’ncı yüzyıla uzanır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi 1914 senesinde açılır. O dönemki adı Evkaf-ı İslamiye Müzesi’dir. Açılış Süleymaniye Cami Külliyesi içinde gerçekleşir. 1983 senesinde dek burada hizmet vermesine rağmen daha sonra Sultanahmet Meydanı’nın batı bölümünde yer alan İbrahim Paşa Sarayı’na taşınır.

İbrahim Paşa Sarayı, At Meydanı olarak bilinen alanda yükselir. Bu yapı aynı zamanda Osmanlı sivil mimarisinin de önemli örnekleri arasındadır. Zamanında Kanuni tarafından onarılır ve damadına hediye edilir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin ilk bölümünü gezmek için terası kullanmak durumundasınız. Müze, son olarak 2012 senesinde geniş bir restorasyonda geçirilir. 1984 senesinde yapılan ve oldukça prestijli bir yarışma olan Avrupa Konseyi Müze Yarışması’ndan ödülle döner. Ondan bir sene sonra ise UNESCO tarafından farklı bir ödüle layık görülür. Bu ödüller, müzenin dünya çapında tanınmasını sağlar.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi içinde Abbasilerden Memlüklere, Osmanlılardan Selçuklulara pek çok medeniyetin eserlerini yansıtır. Müze içinde oldukça etkileyici bir halı koleksiyonu bulunur. Hatta halı koleksiyonu konusunda dünyanın en iyi örnekleri arasında kabul görür. Büyük salon içinde özellikle eski Türk halılarına tanıklık edebilirsiniz. Diğer taraftan müzede seramik ve metal objeler, cam eşyalar yer alır. Ayrıca Hipodrom’a ait eserler olan Alman Çeşmesi ve Spiral Sütun’u da yine burada ziyaret edebilirsiniz.

Türk ve İslam Eserleri MüzesiTürk ve İslam Eserleri MüzesiTürk ve İslam Eserleri MüzesiTürk ve İslam Eserleri Müzesi

Yorumlar

 • farukkorkmaz
  18.01.2023 08:05

  Türk devletlerinin kronolojik olarak sanatsal gelişimine, günlük hayatına şahitlik edebileceğiniz, dekoru ve atmosferi ile sizleri içerisine alan bir müze.

 • muhammettas75
  30.07.2022 20:55

  🥰

 • mustafaalii
  23.12.2022 07:41

  Sultanahmet Meydanında İbrahim Paşa'nın sarayı Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak dekore edilmiş ilginç ve değişik bir atmosferdi

 • ahmetyaylacii
  25.08.2022 06:56

  Görülmesi gereken bir müze. Çeşitli dönemlere ait eserler bulunmakta. El yazması Kur'an-ı Kerim, el yazması eserler ve Sakal-ı Şerif görülebilir. Müze kart ile ziyaret edilebilen müze, Sultanahmet Meydanı'nda bulunuyor.

 • aysenurgul
  18.07.2022 09:48

  Sanatla ilgili tarihi eserlerle ilgileniyorsanız, bu müzede İslam sanatının tarihini kapsayan sergiler var. İstanbul Müze Kartınız varsa kesinlikle göz atmaya değer.

 • aysenurgunduzz
  08.08.2022 09:22

  Topkapı müzesi ile birlikte ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında geliyor. Müze kart ile giriş yapabiliyorsunuz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler