Topkapı Kültür Parkı - GeziBilen

Topkapı Kültür Parkı

Topkapı Kültür Parkı

Topkapı Kültür Parkı, 1999 yılında yapımına başlanmış ve 2009 yılında hizmete açılmış, toplamda 354 bin metrekare alana sahip bir sosyal hizmettir. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet’in döktürdüğü şahi toplarının surlarda açtığı deliklerden şehre ilk girilen yer olarak bilinen bu tarihi alan, uzun yıllar boyunca yeşil dokusunu korumuştur. Daha sonraları seyyar satıcıların ve tüccarların bir tür bitpazarına çevirdiği bölgede park yapım çalışmalarına 1990 yılında başlanır.

Parkın kurulduğu bölgede, eskiden Anadolu ve Trakya otogarlarının bulunduğu alanda toplamda 180 bin metrekareyi bulan ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmaları yapılmış, havuz ve şelaleler kurulmuştur. Parkta tarihi ve kültürel yapılar birlikte kullanılarak modern ve sosyal alanlar oluşturulmuştur.

Otoparklar, camiler, alışveriş mekanları, havuzlar ve çocuk parklarıyla yeni nesil mimari park olarak göze çarpmaktadır. Parkın içerisinde panoramik müze, bin 500 kişi kapasiteli açık hava tiyatrosu, kafeteryalar ve çeşitli yerlerinde bisiklet yolu, büyük havuzlar, camiler ve iki adet çocuk alanı bulunmaktadır.

Topkapı Kültür ParkıTopkapı Kültür ParkıTopkapı Kültür ParkıTopkapı Kültür Parkı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota