Theodosius Dikilitaşı - GeziBilen

Theodosius Dikilitaşı

Theodosius Dikilitaşı

İstanbul’un Fatih ilçesinde, tarihi Sultanahmet Meydanı’nın güneyinde konumlanan Theodosius Dikilitaşı, 390’da Mısır’dan getirilmiş bir dikilitaştır. Roma İmparatoru I. Theodosius tarafından şehre getirilerek bugünkü yerine dikilmiştir. 

I. Theodosius, Roma medeniyetinin dönüm noktalarından birinin baş aktörüdür. Çünkü ölümünden sonra imparatorluk bir daha birleşmeyecek şekilde Doğu (Bizans) ve Batı Roma İmparatorluğu olmak üzere ikiye ayrıldı. Dikilitaşın yapılış tarihinin milattan önce 1450’ye yakın olduğu düşünülüyor. Dünyanın en geniş alana yayılmış tarihi yapıları arasındaki Amon Ra Mabedi’nin önündeydi. 4’üncü yüzyıl ortalarında II. Constantius tarafından Karnak’taki yerinden alınıp Mısır’ın Akdeniz kıyılarındaki İskenderiye şehrine getirildi. İkinci ve son kez yerinden alınması ise 390’da gerçekleşti. Gemi ile İstanbul’a, Antik Hipodrom’daki yerine taşındı. Antik Hipodrom, günümüzde olmasa da Theodosius Dikilitaşı, 3 bin 500 yılı aşkın süre sonra hala ayakta ve ziyaretçilerini karşılıyor. 

Yapısal özellikleri çok karmaşık değil. Klasik bir Mısır dikilitaşı. Her bir cephesinde yazılar bulunuyor. Mermerden bir kaide üzerine oturtulan Theodosius Dikilitaşı’nın üzerindeki antik döneme özgü hiyeroglif yazıları net olarak görülebilir. Mısır Tanrısı Amon Ra’nın resimler ile birlikte yukarıdan aşağı doğru yazılmış yazılarda ağırlıklı olarak yaptırılış amacından bahsediliyor. Orijinal yüksekliğinden yaklaşık altı metre daha kısa olankaidesi ile birlikte toplam 24,8 metredir. Ağırlığının 200 ton olduğu sanılır. 

Theodosius Dikilitaşı Theodosius Dikilitaşı Theodosius Dikilitaşı Theodosius Dikilitaşı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota