Teşvikiye Camii - GeziBilen

Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

İstanbul’un Şişli ilçesinde, bulunduğu mahalleye de adını veren Teşvikiye Camii, şehirdeki öne çıkan Osmanlı eserlerinden biridir. İki uzun cadde arasında kalan, merkezi konumdaki cami, ilk olarak 1795’te yaptırılmış, 1854’te ise yeniden inşa ettirilmiştir. 19’uncu yüzyılda önemli seviyede onarımlar gören yapı, yakın tarihte de restorasyon geçirmiştir. 

Osmanlı padişahlarının tüfekle atış talimi yaptıkları nişan taşı denen iki taşın da yer aldığı geniş bir avlusu vardır. Kareye yakın plana sahip olan Teşvikiye Camii, geniş iç mekanıyla dikkat çeker. Cami ile avlu arasındaki son cemaat yeri, zemin kattan itibaren açılır. 

Giriş cephesi birçok aynı dönem eserine göre farklılık gösterir. Batı mimarisinden izler taşır. Dolmabahçe Camii ve Ortaköy Camii’ni anımsatır. Kuzey cephesi ise ayrı bir şekilde ele alınabilir çünkü camiden ziyade resmi devlet yapılarını anımsatır. Mermer sütunlar, tuğralı arma, kitabe panoları burada öne çıkar. 

Genel itibarıyla zarif süslemeler, caminin hem iç hem de dışında göze çarpar. Tek minarelidir. Yakın çevresinde kafe ve çeşitli kültürel alanların bulunduğu, alışveriş odağındaki bir merkezde yükselen Teşvikiye Camii, bulunduğu bölgedeki kozmopolit silüetin ayrılmaz parçaları arasındadır. 

Teşvikiye CamiiTeşvikiye CamiiTeşvikiye Camii

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota