Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii

22.02.2021 00:18


İstanbul’un Şişli ilçesinde, bulunduğu mahalleye de adını veren Teşvikiye Camii, şehirdeki öne çıkan Osmanlı eserlerinden biridir. İki uzun cadde arasında kalan, merkezi konumdaki cami, ilk olarak 1795’te yaptırılmış, 1854’te ise yeniden inşa ettirilmiştir. 19’uncu yüzyılda önemli seviyede onarımlar gören yapı, yakın tarihte de restorasyon geçirmiştir. 

Osmanlı padişahlarının tüfekle atış talimi yaptıkları nişan taşı denen iki taşın da yer aldığı geniş bir avlusu vardır. Kareye yakın plana sahip olan Teşvikiye Camii, geniş iç mekanıyla dikkat çeker. Cami ile avlu arasındaki son cemaat yeri, zemin kattan itibaren açılır. 

Giriş cephesi birçok aynı dönem eserine göre farklılık gösterir. Batı mimarisinden izler taşır. Dolmabahçe Camii ve Ortaköy Camii’ni anımsatır. Kuzey cephesi ise ayrı bir şekilde ele alınabilir çünkü camiden ziyade resmi devlet yapılarını anımsatır. Mermer sütunlar, tuğralı arma, kitabe panoları burada öne çıkar. 

Genel itibarıyla zarif süslemeler, caminin hem iç hem de dışında göze çarpar. Tek minarelidir. Yakın çevresinde kafe ve çeşitli kültürel alanların bulunduğu, alışveriş odağındaki bir merkezde yükselen Teşvikiye Camii, bulunduğu bölgedeki kozmopolit silüetin ayrılmaz parçaları arasındadır. 

Teşvikiye CamiiTeşvikiye CamiiTeşvikiye Camii

Yorumlar

 • muratball
  17.11.2022 07:32

  Nişantaşı'nda bulunan çok güzel ve büyük bahçesi olan tarihi ve ünlü camii.1854 yılında abdulmecid tarafından yaptırılmış.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler