Terziler Sinagogu - GeziBilen

Terziler Sinagogu

Terziler Sinagogu

İstanbul’da Osmanlı Devleti'nden miras çok sayıda ibadet mekanına ev sahipliği yapan Beyoğlu ilçesindeki Terziler Sinagogu, Galata semtinde tarihi bir hastanenin de bulunduğu Felek Sokağı üzerindedir. Önde gelen bir Yahudi cemaati için 1800’lerin sonunda açılan sinagog, topluluk nüfusunun bir hayli azalması sonucunda 1960’lı senelerde kapatılmıştır. Öte yandan kurucuları varis bırakmadan öldüğü için mülkiyeti konusu hukuki mecraya taşınır, son duruşmanın ardından da Yüksekkaldırım Aşkenaz Sinagogu Vakfı lehine karar çıkmıştır.

En nihayetinde 1960’lı yıllardan sonraki 20 yılı aşkın süre boyunca boş kaldığı bilinir, 1980’lerde gördüğü onarımın ardından günümüzde 19’uncu yüzyıl atmosferi içerisinde ilgi çekici bir sanat galerisi olarak işlev sunar.

İki bina arasında kalan tarihi yapının ön cephesi Felek Sokağı’na bakıyor, arka cephesi de bir diğer önemli gezi noktası olan Banker Sokağı’na çıkar. Ulaşımı kolay bir eserdir. Şık kapısına az basamaktan oluşan bir merdivenle çıkılır.

Dış mimarisinde günümüzde oldukça popüler bir tarzı yansıtan eklektik mimari detaylar göze çarpar. Modern aydınlatma öğeleri ile birlikte iç mekandaki az sayıda sanat koleksiyonu yakından incelenebilir.

Terziler SinagoguTerziler SinagoguTerziler SinagoguTerziler Sinagogu

Yorumlar

 • buseats2
  09.11.2022 07:02

  Üst katı müze olarak kullanilan alt kat sanat galerisine çevrilmiş tarihi bir sinagog. Komado Merdivenlerine inmeden önce sol tarafta küçük bir tabelanın arkasina saklanmış guzel bir yapı.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota