Taşkışla (İTÜ)

Taşkışla (İTÜ)

Taşkışla (İTÜ)

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Şişli ilçesinde konumlanan tarihi bir bina olan Taşkışla (İTÜ), şehrin öne çıkan Osmanlı eserlerinden. Aynı adlı cadde üzerindeki Taşkışla, Osmanlı Devleti'nde askeri esaslı bir bina olarak rönesans tarzında 1846-1852 yılları arasında inşa edildi. Yapımından hemen sonra Kırım Savaşı sırasında yaralanan Fransız askerlerinin tedavisinde kullanıldı. 1860’da ise askeri kışla fonksiyonu kazandı.

Cumhuriyetle birlikte önce Maarif Vekaleti’ne tahsis edilen yapı, daha sonra kapsamlı onarımının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi’ne devredildi. Günümüzde mimarlık fakültesinin yanı sıra sosyal bilimler enstitüsü, güzel sanatlar bölümü ile sürekli eğitim merkezi bulunur.

Biri bodrum, iki tam kat olmak üzere üç katlı, dikdörtgen planlı görkemli bina, bir avlu içerisinde yükseliyor. Köşelerindeki dışarı doğru çıkıntılarla dikkat çeken yapı, çatı kısmıyla da öne çıkıyor. Tüm pencereleri birbirinden gömme ayaklarla ayrılan binada antik döneme vurgu yapan sütunlar, iç mekanda geniş koridorlar ilgi çekici detayları arasındadır.

Taşkışla (İTÜ)Taşkışla (İTÜ)Taşkışla (İTÜ)

Yorumlar

 • dwvg2rwrf3ff3ef
  30.08.2023 09:33

  this place is beautiful

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler